Tajny program Grabarczyka

WARSZAWA. Ministerstwo Infrastruktury nie ujawnia, które drogi będą budowane w najbliższych latach, a które nie

Czy budowy autostrady i fragmentów „ekspresówki” na Podkarpaciu będą dokończone? Czy powstaną obwodnice Jarosławia i Leżajska? Nie wiadomo. We wtorek 25 stycznia rząd przyjął znowelizowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015. Jednak, mimo że upłynęło już 10 dni, nikt tego programu nie widział. Czy dokument utajniono?

W projekcie Programu zapisano dla Podkarpacia dokończenie budowy autostrady A 4 na całej długości, dwóch odcinków drogi ekspresowej S 19 i obwodnicy Jarosławia. Do realizacji została też zaplanowana obwodnica Leżajska i tyle. Dalsze odcinki S 19 oraz obwodnice Łańcuta i Przeworska, mają być budowane po roku 2013.

Projekt wywołał ogromny sprzeciw władz samorządowych kilku województw, w których też odsunięto na później budowy ważnych dróg. Rząd dokonał więc zmian. Będą budowane odcinki dróg S 3, między Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim (900 mln zł), a także S 17, która połączy Lublin z Warszawą (2 800 mln zł). Budżet programu zwiększono o prawie 5 mld zł. Tyle wiadomo z komunikatu wydanego przez Centrum Informacyjne Rządu.

Jakie jeszcze zmiany wprowadzono? Które drogi wypadły z Programu, a które do niego dopisano? Te wszystkie szczegóły są oczywiście w przyjętym przez rząd Programie, lecz dokument jest niedostępny.

– Zostanie opublikowany na stronie Ministerstwa Infrastruktury – informuje CIR.

– Czekamy, aż departament naniesie wszystkie poprawki i dokument zostanie sprawdzony – wyjaśnia Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. – Wtedy zamieścimy go na naszej stronie internetowej.

Ile czasu potrzeba na sprawdzenie i opublikowanie dokumentu, który wraz z załącznikami ma 46 stron? Nie podejrzewamy pracowników ministerstwa o to, że opieszale wykonują swoje obowiązki. Raczej może chodzić o to, by opóźnić opublikowanie dokumentu do czasu, aż opadnie zainteresowanie mediów Programem i dziennikarze zajmą się innymi wydarzeniami. Tylko co Cezary Grabarczyk chce w ten sposób ukryć?

Będziemy cierpliwie czekać na opublikowanie programu i przeanalizujemy go zwracając szczególną uwagę na zapisane w nim inwestycje drogowe na Podkarpaciu.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments