Tak nie da się ani pracować, ani leczyć chorych – mówią lekarze

– Nie można od lekarza wymagać, by przyjmował kilkudziesięciu pacjentów i robił wszystko sam w dodatku w systemie, który nie działa tak jak powinien – mówi Anna Negacz, specjalista medycyny rodzinnej z ZOZ nr 2 w Rzeszowie. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Lekarze rodzinni i ich pacjenci wściekli na źle działające e-zdrowie.

– U nas Internet w ogóle ma „obłędne” prędkości, ale to, co dzieje się od poniedziałku, to Armagedon. Nie działa system elektronicznej weryfikacji ubezpieczeń, trzeba kilkanaście razy kliknąć, żeby potwierdzić ubezpieczenie jednego pacjenta, a dziennie mam ich kilkudziesięciu. Jakby tego było mało, nie działa system wypisywania e-zwolnień, a e-recepty funkcjonowały nieźle tylko do końca grudnia, teraz kiedy więcej lekarzy je wypisuje (od 8 stycznia są obowiązkowe), to coraz częściej wypisuję… papierowe – mówi Miłosz Dytkowski, lekarz rodzinny z Polańczyka, szef Porozumienia Zielonogórskiego na Bieszczady. 

Doktor dodaje, że od nowego roku ma również problem z ważnością e-recepty. Od września wypisywałem np. leki na 365 dni i pacjent mógł wybierać je w kilkumiesięcznych odstępach. Teraz w aptece farmaceuta widzi ważność recepty na 30 dni i pacjent musi albo wykupić wszystko naraz, albo za miesiąc przyjść po następną receptę na kolejną porcję leków – mówi lekarz. I dodaje, że e-zdrowie wydłużyło mu czas pracy z 5 do 10 godzin. Utrudniło życie też pacjentom. W Bieszczadach do lekarza trzeba czasem jechać 15-20 km, wracać na drugi dzień po zwolnienie czy receptę, to poważny problem.

„Jedna wielka kpina z lekarzy i pacjentów”

Kłopoty z wystawianiem zwolnień, problemy z eWUŚ-iem i certyfikatami ZUS – potwierdza Marek Krupowczyk, lekarz rodzinny z Orłów. – To skandal. Jedna wielka kpina z lekarzy i pacjentów – mówi. – I to teraz kiedy trwa sezon infekcyjny. Jak mam się nie denerwować skoro dziś nie mogę wystawić zwolnienia pacjentowi, który leczy się u mnie 30 lat, bo system nie czyta jego PESEL-u?

– Po ostatnich problemach z przyjmowaniem pacjentów, bo nic nie działało, idę do dyrekcji. Nie ma wyjścia, albo niech przejdą na system szwedzki, gdzie lekarz ma pół godziny na przyjęcie pacjenta, a w kolejce zapisanych dwunastu chorych, albo na amerykański, gdzie lekarz zajmuje się tylko badaniem i stawianiem diagnozy, a wszystkie czynności biurokratyczne, wypełnianie karty choroby, wypisywanie zwolnień, recept czy zleceń na wyroby medyczne wykonuje sekretarka czy asystentka  medyczna. Nie można od lekarza wymagać by przyjmował kilkudziesięciu pacjentów i robił wszystko sam – mówi Anna Negacz specjalista medycyny rodzinnej z ZOZ nr 2 w Rzeszowie.  I dodaje, że to co robi rząd, to próbowanie czegoś co nie działa  tak jak potrzeba, na żywym organizmie. Kosztem nerwów i zdrowia tegoż organizmu czyli pacjentów i lekarzy. – Oni mogą się tak bawić, bo pod ich drzwiami nie siedzą chorzy, cierpiący ludzie- mówi. 

Co na to NFZ odpowiedzialny za działanie eWUŚ-ia? 

– Z tego co wiem jest jakaś awaria. O godz. 10 mają wyłączyć system w ogóle – potwierdza Rafał Śliż, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie. Faktycznie tuż przed wskazaną godziną na stronie centrali znalazł się informacja „Nie działa elektroniczna weryfikacja uprawnień pacjenta eWUŚ, nie możemy wystawić zwolnienia. Informujemy, że ze względu na pilne prace konserwacyjne 21 stycznia 2020 r. w godzinach 10-11 nastąpi przerwa w dostępie do systemu eWUŚ. Przepraszamy za utrudnienia i przypominamy, że zgodnie z przepisami, pacjent może potwierdzić swoje uprawnienia jednym z dokumentów poświadczających prawo do świadczeń opieki zdrowotnej lub złożyć w tej sprawie oświadczenie.

– Natomiast ZUS zamieścił dla lekarzy „przystępną” ściągawkę na swojej stronie internetowej. Nie wszędzie to wystarcza, już drugi z kolegów musiał pobierać nowy certyfikat z ZUS-u, który służy do potwierdzania zwolnień. Ja czekam na informatyka, bo sobie nie radzę z tym co ZUS zalecił, niby zrobiłem wszystko, a na jednym komputerze to działa, a na pozostałych dwóch nie działa – mówi Miłosz Dytkowski.

Anna Moraniec

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
obsPolska w ruinieInformatykjacekszkoda słów Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polska w ruinie
Gość

Żadna banda nie jest w stanie wymusić na lekarzach aby kupili komputery – nawet towarzyskie odkrycie prezia ))

szkoda słów
Gość
szkoda słów

Chciliby zarabiać po 9 tyś a kłopoty mają z obsługą głupiego kompa. Pewnie ich dzieci z 5 klasy podstawówki lepiej by się sprawdziły.

Rok w rok protesty, głodówki a jak widać to tylko brak kompetencji. A w TV co chwila składają się telewidzowie na kolejne operacje dzieci za oceanem bo u nas tacy „fachowcy” że trzeba z dzieckiem do USA lecieć na operacje. Bo u nas do perfekcji lekarze opanowali albo protesty albo jak Grocky bez koperty na czasopisma medyczne nawet nie zaczynają…

jacek
Gość
jacek

ooo… „Zygmunt ” zmienił pseudonim,ale jad ten sam…

Informatyk
Gość
Informatyk

Problem jest po stronie systemu informatycznego NFZ i ZUS, a nie po stronie użytkowników czyli personelu przychodni i lekarzy. Władza odtrąbiła sukces a niestety nie przygotowała właściwej infrastruktury

andrzej
Gość
andrzej

wszelkie wnioski na nowogrodzką

obs
Gość
obs

a kogo to tam obchodzi? oni odtrąbili sukces i ludzi mają daleko…