Taka nauka nie jest nudna

Symulatory lotów i widowiskowe doświadczenia, których nie wykonuje się w szkolnych pracowniach, to atrakcja, ale i nauka. Młodzieży nie trzeba było namawiać do wzięcia udziału w takich lekcjach. Fot. Bogdan Myśliwiec
Symulatory lotów i widowiskowe doświadczenia, których nie wykonuje się w szkolnych pracowniach, to atrakcja, ale i nauka. Młodzieży nie trzeba było namawiać do wzięcia udziału w takich lekcjach. Fot. Bogdan Myśliwiec (2)

TARNOBRZEG. Dzieci i młodzież szturmują Podkarpacki Festiwal Nauki i Techniki.

Nauka nie musi być nudna, a gdy przekazują ją pasjonaci, na pewno taka nie jest. Podkarpacki Festiwal Nauki i Techniki, który 5 i 6 listopada odbywał się w Tarnobrzegu, jest tego najlepszym przykładem.

Festiwal skierowany był głównie do uczniów szkół i nauczycieli, ale z okazji podglądnięcia technicznych nowinek skorzystali też mieszkańcy miasta i okolic. Nie zabrakło kadry inżynieryjno-technicznej przedsiębiorstw głównie z terenu miasta Mielca, ale i innych miejscowości. Dla wszystkich zwiedzających zaplanowano szereg atrakcji. Najmłodsi odwiedzający podziwiali roboty i rakiety i „wybuchowe” laboratoria. Atrakcji nie brakowało też dla zawodowców – inżynierów i techników.

Główną ekspozycją festiwalu była zorganizowana przez Centrum Nauki Kopernik wystawa „Eksperymentuj!”. Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich zaprezentował się w Tarnobrzegu z wystawą samolotów i rakiet kosmicznych, interaktywne stoiska wystawiennicze przygotowały też lokalne szkoły, instytucje i przedsiębiorstwa.

Świat Robotyki przybliżał „Roboty w akcji – czyli co roboty mają do roboty?”, a o potędze ludzkiego umysłu można było się przekonać na stoisku Planetaziemia.com. Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. zaprezentowała pojazdy elektryczne.

Wystawom towarzyszyły warsztaty, m.in. z fotografii czy z modelarstwa, a także wykłady popularno-naukowe. O zadaniach, osiągnięciach i planach współczesnej nauki mówił dr inż. Mirosław Hajder z WSIiZ w Rzeszowie, a historię kosmicznych lotów załogowych przedstawił Paweł Pasterz z Radiolatorium Polskiego Radia Rzeszów.

Organizatorem festiwalu był marszałek woj. podkarpackiego, koordynatorami: prezydent Tarnobrzega, Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A oraz Agencja Rozwoju Regionalnego „MARR” S.A.

Małgorzata Rokoszewska

Taka nauka

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments