Takiego obserwatorium nie ma żadna inna szkoła w Polsce!

JASŁO. Obserwatorium astronomiczne ruszy wkrótce

Ta wiadomość na pewno ucieszy miłośników astronomii. Jak się dowiedzieliśmy, najprawdopodobniej już w przyszłym miesiącu ruszy nowoczesne obserwatorium astronomiczne przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. Wszyscy chętni będą mogli obserwować niebo i zachodzące na nim zjawiska astronomiczne, korzystając z nowoczesnego sprzętu astronomicznego.

Jasielskie obserwatorium powstaje w ramach polsko-słowackiego projektu „Karpackie Niebo”. – Liderem wiodącym tego gigantycznego przedsięwzięcia jest Słowacja, a po polskiej stronie – poza nami – liceum w Lesku, gdzie również powstało obserwatorium astronomiczne, które jest jednak mniejsze od tego w Jaśle; kopuła leskiego jest 3-metrowa – mówi nam Ryszard Prajsnar, koordynator ds. astronomicznych Starostwa Powiatowego w Jaśle. Inicjator wybudowania kopuły astronomicznej na budynku jasielskiego I LO.

Inwestycja, której koszt oszacowano na ponad 3,5 mln zł, została w większości sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Pod 5-metrową kopułą jasielskiego obserwatorium znajduje się teleskop główny. W profesjonalnie wyposażonych pracowniach znajdują się także m.in. teleskopy do obserwacji tzw. dziennych. – Kopuła obserwatorium jest w pełni zautomatyzowana – mówi Prajsnar.

– Aktualnie trwają końcowe prace, a obserwatorium zostanie uruchomione najprawdopodobniej w lutym tego roku. Będą mogli z niego korzystać – w oparciu o opracowany harmonogram – zarówno uczniowie, jak i ci, którzy przyjadą do miasta i zechcą pooglądać niebo – informuje Ryszard Prajsnar.

– Doszczelniamy kopułę, a także sprawdzamy elektronikę kopuły, która jest sterowana za pomocą komputera – mówi nam Jacek Uniwersał reprezentujący firmę z Żywca, której zlecono wykonanie owych prac końcowych w jasielskim obserwatorium. – W ciągu siedmiu lat działalności zamontowaliśmy ponad 50 takich obiektów w Polsce, jednak takiego obserwatorium, jakie posiada jasielskie I LO, nie ma żadna szkoła w Polsce – mówi Uniwersał. – To obserwatorium na miarę XXI wieku – dodaje.

– Styczeń to miesiąc „bliskiego Słońca”. 3 stycznia br. znajdowało się ono w odległości 147,1 mln km od Ziemi, a więc o ponad 5 mln km mniejszej od maksymalnej lipcowej. 4 stycznia br. wschodzące Słońce zostało zaćmione przez Księżyc. Na żadnym obszarze Ziemi zaćmienie nie było całkowite – mówi Ryszard Prajsnar. – Tego dnia uczniowie I LO w Jaśle wraz z ponad 20-osobową grupą uczniów z Gimnazjum nr 2 w Jaśle (uczestniczącego w programie „Comenius”) obserwowali wspólnie zaćmienia Słońca przez Księżyc. Obserwacje prowadzono z obserwatorium I LO w Jaśle przy użyciu teleskopu słonecznego zakupionego w ramach polsko – słowackiego projektu „Karpackie Niebo” – dodaje Prajsnar.

Komentarz:

Ryszard Prajsnar, koordynator ds. astronomicznych Starostwa Powiatowego w Jaśle

Pasją wielu uczniów jest astronomia. A dzięki temu, że w Jaśle powstało profesjonalne obserwatorium, które ruszy już wkrótce, będą mogli obserwować niebo i zachodzące na nim zjawiska astronomiczne i rozwijać swoje zainteresowania

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments