Takiej atrakcji jeszcze nie było. Powstaje platforma widokowa!

Tak ma wyglądać nowa platforma widokowa w Karpackiej Troi. Zostanie udostępniona zwiedzającym w czerwcu 2014 roku. Fot. Archiwum
Tak ma wyglądać nowa platforma widokowa w Karpackiej Troi. Zostanie udostępniona zwiedzającym w czerwcu 2014 roku. Fot. Archiwum

TRZCINICA, JASŁO, KROSNO. Turyści będą obserwować Tatry.

Trwają prace mające na celu stworzenie nowej atrakcji turystycznej w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy. – Prace przy budowie platformy postępują zgodnie z harmonogramem. Wykonawcą jest Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlane – mówi Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. – Mamy nadzieję, że do późnej wiosny inwestycja zostanie zakończona, a 28 czerwca 2014 roku planujemy oficjalne otwarcie nowej platformy widokowej – dodaje.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie otrzymało dofinansowanie projektu pn. „Dziedzictwo archeologiczne regionów szansą na rozwój turystyki”. Umowa została podpisana 16 lipca br. Muzeum jest partnerem wiodącym projektu, natomiast partnerem w Słowacji jest Krajoznawcze Muzeum w Hanuszowcach n/Toplą. Całkowita wartość projektu wynosi 887734 euro. Projekt zakłada utworzenie dwóch nowych atrakcji turystycznych. W Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy wybudowana zostanie platforma widokowa, natomiast w Hanuszowcach park archeologiczny.

Jak informuje dyr. Gancarski, platforma widokowa będzie wybudowana w najwyżej położonej części Skansenu, kilkadziesiąt metrów na zachód od Wałów Królewskich.

– Jej wysokość sięgać będzie 44 m, zaś poziom obserwacyjny dostępny dla turystów znajdować się będzie na wysokości 33 m – wyjaśnia Jan Gancarski. – Wejście na platformę stanowić będzie integralną część zwiedzania Skansenu, co pozwoli turystom całościowo spojrzeć na Karpacką Troję, podziwiać monumentalizm grodziska i geniusz inżynieryjny naszych przodków.

Ze względu na położenie oraz walory krajobrazowe regionu platforma stanowić będzie doskonały punkt obserwacyjny pozwalający podziwiać rozległe obszary Beskidów, Pogórzy Karpackich i Dołów Jasielsko-Sanockich. Przy dobrej pogodzie i odpowiedniej przejrzystości powietrza turyści będą mogli dostrzec nawet odległe o ponad 100 km pasmo Tatr. Umożliwi ona obserwowanie z każdego punktu na świecie tego, co dzieje się w Skansenie przez umieszczoną tam kamerę internetową. Piękno Podkarpacia będzie można podziwiać przez zainstalowane tam lunety.

W Hanuszowcach powstanie Archeopark, obejmujący rekonstrukcje budownictwa mieszkalnego i obronnego, którego zakres chronologiczny sięga od epoki kamienia po średniowiecze. Zostanie w nim zrekonstruowanych pięć domostw, które będą wyposażone w przedmioty codziennego użytku, charakterystyczne dla danej epoki.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments