Takiej atrakcji jeszcze nie było. Wielkie otwarcie już w maju!

Tak ma wyglądać 44-metrowa platforma widokowa. Fot. Archiwum
Tak ma wyglądać 44-metrowa platforma widokowa. Fot. Archiwum

TRZCINICA, JASŁO, KROSNO. W skansenie Karpacka Troja powstaje nowa platforma widokowa. Turyści będą obserwować Tatry.

Budowa nowej atrakcji turystycznej zmierza ku końcowi. Dzięki sprzyjającej pogodzie prace przebiegają nader sprawnie. W sobotę, 31 maja, odbędzie się uroczyste otwarcie jednej z największych atrakcji Skansenu – ponad 40-metrowej platformy widokowej wzniesionej kilkadziesiąt metrów na zachód od Wałów Królewskich, w najwyżej położonej części Karpackiej Troi. Z poziomów widokowych umieszczonych na wysokościach 20 i 33 metrów nad ziemią będzie można podziwiać pasmo Beskidów, Pogórzy Karpackich i Doły Jasielsko-Sanockie, a przy dobrej pogodzie nawet odległe o ponad 100 km pasmo Tatr!.

Skansen archeologiczny Karpacka Troja w podjasielskiej Trzcinicy cieszy się niesłabnącą popularnością. Co roku gromadzi tłumy turystów polskich i zagranicznych. Po wybudowaniu nowej platformy widokowej to magiczne miejsce z pewnością zyska na atrakcyjności.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu pn. „Dziedzictwo archeologiczne regionów szansą na rozwój turystyki”. Muzeum Podkarpackie w Krośnie otrzymało dofinansowanie na ten cel i jest partnerem wiodącym projektu, natomiast partnerem w Słowacji jest Krajoznawcze Muzeum w Hanuszowcach n/Toplą. Całkowita wartość projektu to 887734 euro. W jego ramach w Karpackiej Troi powstaje wspominana platforma, zaś w Hanuszowcach zostanie wybudowany park archeologiczny.

– Wejście na platformę stanowić będzie integralną część zwiedzania skansenu, co pozwoli turystom całościowo spojrzeć na Karpacką Troję, podziwiać monumentalizm grodziska i geniusz inżynieryjny naszych przodków – zaznacza Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. – Platforma umożliwi obserwowanie z każdego punktu na świecie tego, co dzieje się w Skansenie przez umieszczoną tam kamerę internetową. Piękno Podkarpacia będzie można podziwiać przez zainstalowane tam lunety – wyjaśnia nasz rozmówca.

Trwają prace wykończeniowe
Wykonawcą jest Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlane. – Konstrukcja platformy została już wykonana. Aktualnie trwają prace wykończeniowe. Ponadto zostały zbudowane ścieżki dla turystów oraz chodniki. Trzeba jeszcze zakupić i zamontować kamerę i lunety – zdradza Super Nowościom dyr. Gancarski. – Jestem bardzo zadowolony, że nowa atrakcja zostanie udostępniona turystom już 31 maja 2014 roku, choć początkowo oficjalne otwarcie platformy widokowej planowaliśmy na czerwiec br. – cieszy się.

Otwarcie z wielka pompą
Platforma widokowa zostanie otwarta z wielką pompą. – Oprócz symbolicznego przecięcia wstęgi, uroczystość otwarcia uświetni impreza plenerowa w ramach cyklu od Troi po Bałtyk, która potrwa od 31 maja do 1 czerwca 2014 r. – informuje dyrektor.

 Jakie atrakcje w ramach imprezy zaplanowano? W grę wchodzą pokazy rzemiosł, walk oraz tradycyjnych obrzędów. Jak zapowiadają organizatorzy, odwiedzający będą mogli wziąć udział w żywej lekcji historii. Wydarzeniu towarzyszyć będą zabawy i gry oraz  historyczna muzyka wykonywana na żywo.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o