Taksa poszła w górę

- Nie zmienialiśmy cen przez kilka lat, a w tym czasie bardzo wzrosły koszty paliwa i ZUS - tłumaczy Mieczysław Władyka z Radio Taxi 19191. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Największe korporacje taksówkarskie w mieście ogłosiły podwyżki cen.

Zła wiadomość dla klientów rzeszowskich taksówek. Dwie największe korporacje w mieście: Radio Taxi i Super Taxi podniosły ceny swych usług. Teraz w zależności od trasy jazda taksówką może być droższa 10, a nawet 20 procent. Taksówkarze tłumaczą konieczność podwyższenia cen rosnącymi kosztami paliwa i składkami ZUS.

Dotychczas w obu sieciach zrzeszających mniej więcej po stu taksówkarzy opłata za “trzaśnięcie drzwiami” wynosiła 6 złotych, teraz za samo wejście do auta płacimy 7 złotych. Kilometr jazdy kosztował 2,2 złote, teraz 2,4 zł w zwykłe dni od 6 do 22 w granicach miasta. Godzina postoju w Radio Taxi to teraz 24 złote, w Super Taxi 25 złotych.

– Ceny nie zmieniały się od kilku lat, a nasze koszty stale rosną. Jakiś czas temu paliwo kosztowało 4 złote za litr, dzisiaj około 6, mniej więcej 200 złotych więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie społeczne – wylicza Mieczysław Władyka, kierowca z ponad 20-letnim stażem, jeżdżący w sieci Radio Taxi 19191.

Taksówkarz ma nadzieję, że podwyżki nie odstraszą klientów.

– Myślę, że ludzie to zrozumieją. Nie jest to w końcu jakiś bardzo drastyczny wzrost. Myślę, że jak już to odejdzie trochę klientów biorących krótkie kursy np. za 8 złotych. Szczerze powiedziawszy każdy z nas woli mieć mniej kursów, ale konkretnych – dodaje Mieczysław Władyka. Taksówkarze skarżą się, że coraz ciężej zarobić jest teraz w tym zawodzie na chleb. By wyjść na swoje trzeba za kółkiem spędzić co najmniej 9-10 godzin. A taksówek jak na Rzeszów jest dużo – około 700.

Mniejsze sieci i tzw. małe koguty, czyli kierowcy nie zrzeszeni na razie cen nie zmieniają. W Euro Taxi i Res Taxi opłata początkowa wynosi 7 złotych, za kilometr 2 złote, ale opłata postojowa już 40 złotych. Po podwyżce w głównych sieciach kurs np. z Baranówki na Nowe Miasto wzrósł z ok. 17 złotych do ok. 20, na lotnisko w Jasionce z 60 do ok. 70.

***

Życzę taksówkarzom, aby mimo podwyżek nie stracili klientów. Wątpię jednak by to się udało. Sam kiedyś dość często jeździłem taksówkami, ale przestałem. Jednym z powodów, poza finansowymi, jest zwłaszcza rozkopane miasto i niemiłosierne korki. “Taryfą” przestało być szybciej. Z jednego końca miasta na drugi można przejść piechotą szybciej niż przejechać autem.

Koszt jazdy taksówką składa się z dwóch zasadniczych części: opłaty wstępnej i za kilometr. W przypadku korków dochodzi jednak jeszcze jeden bardzo istotny czynnik o którym mało kto wie. W momencie gdy auto stoi w korku włącza się opłata postojowa. Często na rachunku okazuje się, że jeżeli licząc “trzaśnięcie drzwiami” i kilometry zapłacilibyśmy np. 20 złotych, to wraz z postojowymi w korkach cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Szymon Jakubowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Evitka
Evitka
4 lat temu

Mam prośbę do redakcji.Tej nocy podrzućcie do mojego domu kasetę do dyktafonu z tą rozmową.Nuker domu i miejscowość juuż znacie,ale podpowiem jeszcze,że jest to miejscowość w woj.podkarpackim.Pokój na górze,na końcu korytarza.,po lewej stronie.Możecie ją zostawić na stoliku lub biurku.Pozdrawiam.

Evitka
Evitka
4 lat temu

Szkoda,że sytuacja z taksówkami jest tak fatalna.A tak na marginesie to mam prośbę.Macie jeszcze kasetę do dyktafonu z tą rozmową?Bo jeśli tak to poproszę.Wyślijcie pocztą do Stobierna 621 kod pocztowy 36 002 Jasionka Sz.P.Evitka Paściak.Niech jutro przyjdzie tak,abym po zkole mogła ją odebrać.Dobrze?

Antek
Antek
7 lat temu

Kto mial przyjemnosc jechac bialym mercedesem z panem w okularach z euro taxi ktory byl pijany…koledze się przytrafilo…

VV
VV
8 lat temu

-to ile za kilometr?
– zlotych 20.

koko
koko
8 lat temu

To zależy od tego czy do taksówki wsiądziecie 1 czy 2 drzwiami. Najlepsze rozwiązanie dla was to van 7 osobowy i wsiądziecie 1 drzwiami i tylko raz nimi trzaśniecie (pamiętajcie że każde trzaśnięcie drzwiami to 7 zł) a potem leci już od kursu nie od sztuki

kiki
kiki
8 lat temu

a ja chcialam zapytac gdy wsiade do taksowki z corka i dwojgiemdzieci jak wowczas licza taryfe od osoby czy od kursu

ekar
ekar
8 lat temu

„Złe wieści dla klientów rzeszowskich taksówek”. Nic podobnego! To złe wieści dla rzeszowskich taksówkarzy, bo na pewno będą mieli mniej klientów i tym samym mniej zarobią, a wielu może nawet splajtuje.