Taksa poszła w górę

- Nie zmienialiśmy cen przez kilka lat, a w tym czasie bardzo wzrosły koszty paliwa i ZUS - tłumaczy Mieczysław Władyka z Radio Taxi 19191. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Największe korporacje taksówkarskie w mieście ogłosiły podwyżki cen.

Zła wiadomość dla klientów rzeszowskich taksówek. Dwie największe korporacje w mieście: Radio Taxi i Super Taxi podniosły ceny swych usług. Teraz w zależności od trasy jazda taksówką może być droższa 10, a nawet 20 procent. Taksówkarze tłumaczą konieczność podwyższenia cen rosnącymi kosztami paliwa i składkami ZUS.

Dotychczas w obu sieciach zrzeszających mniej więcej po stu taksówkarzy opłata za “trzaśnięcie drzwiami” wynosiła 6 złotych, teraz za samo wejście do auta płacimy 7 złotych. Kilometr jazdy kosztował 2,2 złote, teraz 2,4 zł w zwykłe dni od 6 do 22 w granicach miasta. Godzina postoju w Radio Taxi to teraz 24 złote, w Super Taxi 25 złotych.

- Ceny nie zmieniały się od kilku lat, a nasze koszty stale rosną. Jakiś czas temu paliwo kosztowało 4 złote za litr, dzisiaj około 6, mniej więcej 200 złotych więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie społeczne – wylicza Mieczysław Władyka, kierowca z ponad 20-letnim stażem, jeżdżący w sieci Radio Taxi 19191.

Taksówkarz ma nadzieję, że podwyżki nie odstraszą klientów.

- Myślę, że ludzie to zrozumieją. Nie jest to w końcu jakiś bardzo drastyczny wzrost. Myślę, że jak już to odejdzie trochę klientów biorących krótkie kursy np. za 8 złotych. Szczerze powiedziawszy każdy z nas woli mieć mniej kursów, ale konkretnych – dodaje Mieczysław Władyka. Taksówkarze skarżą się, że coraz ciężej zarobić jest teraz w tym zawodzie na chleb. By wyjść na swoje trzeba za kółkiem spędzić co najmniej 9-10 godzin. A taksówek jak na Rzeszów jest dużo – około 700.

Mniejsze sieci i tzw. małe koguty, czyli kierowcy nie zrzeszeni na razie cen nie zmieniają. W Euro Taxi i Res Taxi opłata początkowa wynosi 7 złotych, za kilometr 2 złote, ale opłata postojowa już 40 złotych. Po podwyżce w głównych sieciach kurs np. z Baranówki na Nowe Miasto wzrósł z ok. 17 złotych do ok. 20, na lotnisko w Jasionce z 60 do ok. 70.

***

Życzę taksówkarzom, aby mimo podwyżek nie stracili klientów. Wątpię jednak by to się udało. Sam kiedyś dość często jeździłem taksówkami, ale przestałem. Jednym z powodów, poza finansowymi, jest zwłaszcza rozkopane miasto i niemiłosierne korki. “Taryfą” przestało być szybciej. Z jednego końca miasta na drugi można przejść piechotą szybciej niż przejechać autem.

Koszt jazdy taksówką składa się z dwóch zasadniczych części: opłaty wstępnej i za kilometr. W przypadku korków dochodzi jednak jeszcze jeden bardzo istotny czynnik o którym mało kto wie. W momencie gdy auto stoi w korku włącza się opłata postojowa. Często na rachunku okazuje się, że jeżeli licząc “trzaśnięcie drzwiami” i kilometry zapłacilibyśmy np. 20 złotych, to wraz z postojowymi w korkach cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Szymon Jakubowski

do “Taksa poszła w górę”

 1. Evitka

  Mam prośbę do redakcji.Tej nocy podrzućcie do mojego domu kasetę do dyktafonu z tą rozmową.Nuker domu i miejscowość juuż znacie,ale podpowiem jeszcze,że jest to miejscowość w woj.podkarpackim.Pokój na górze,na końcu korytarza.,po lewej stronie.Możecie ją zostawić na stoliku lub biurku.Pozdrawiam.

 2. Evitka

  Szkoda,że sytuacja z taksówkami jest tak fatalna.A tak na marginesie to mam prośbę.Macie jeszcze kasetę do dyktafonu z tą rozmową?Bo jeśli tak to poproszę.Wyślijcie pocztą do Stobierna 621 kod pocztowy 36 002 Jasionka Sz.P.Evitka Paściak.Niech jutro przyjdzie tak,abym po zkole mogła ją odebrać.Dobrze?

 3. Antek

  Kto mial przyjemnosc jechac bialym mercedesem z panem w okularach z euro taxi ktory byl pijany…koledze się przytrafilo…

 4. VV

  -to ile za kilometr?
  - zlotych 20.

 5. koko

  To zależy od tego czy do taksówki wsiądziecie 1 czy 2 drzwiami. Najlepsze rozwiązanie dla was to van 7 osobowy i wsiądziecie 1 drzwiami i tylko raz nimi trzaśniecie (pamiętajcie że każde trzaśnięcie drzwiami to 7 zł) a potem leci już od kursu nie od sztuki

 6. kiki

  a ja chcialam zapytac gdy wsiade do taksowki z corka i dwojgiemdzieci jak wowczas licza taryfe od osoby czy od kursu

 7. ekar

  „Złe wieści dla klientów rzeszowskich taksówek”. Nic podobnego! To złe wieści dla rzeszowskich taksówkarzy, bo na pewno będą mieli mniej klientów i tym samym mniej zarobią, a wielu może nawet splajtuje.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.