Taksówek będzie dużo więcej

RZESZÓW. – Zmiana przepisów spowoduje, że nasze zarobki, i tak małe zdecydowanie się pogorszą – twierdzi Adam Grabowski, rzeszowski taksówkarz

Koniec z blokowaniem licencji dla taksówkarzy przez rady miast i gmin. Np. w Rzeszowie aktualnie nie ma szans na otrzymanie licencji i trzeba czekać w kolejce. Niedawno jednak znowelizowano w sejmie ustawę o transporcie drogowym i każdy kto przejdzie odpowiedni kurs oraz zda egzamin wyjedzie na miasto. – W Rzeszowie jest za dużo taksówek – twierdzi jednak Bogusław Chmielowski, prezes Zrzeszenia Transportu Prywatnego w Rzeszowie.

Według danych rzeszowskiego ZTP w Rzeszowie jest wydanych 580 licencji. Nowych licencji na razie nikt nie wydaje. Jak dowiedzieliśmy się, w Rzeszowie czeka 200 osób w kolejce i właściwie nie wiadomo kiedy otrzymają upragnione licencje. W urzędzie słyszymy, że prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Dlatego jak z nieba spadła na nich wiadomość, że sejm pozbawił rady narzucania limitów.

Taksówkarze nie są zadowoleni

Bogusław Chmielowski tłumaczy nam jednak, że na „taryfie” już teraz jest ciężko zarobić. – O licencję starają się często emeryci policyjni i wojskowi, dla których jest to tylko dodatkowy zarobek i oni się utrzymają – mówi.

Adam Grabowski, który jeździ taksówką już 26 lat przyznaje otwarcie, że taksówka to dla niego jedyne źródło utrzymania. – W ciągu dnia mam kilka kursów maksymalnie za 10 zł – mówi. – Muszę zapłacić ubezpieczenie, podatek, zatankować, a także czasami zrobić jakiś remont auta – dodaje. Pyta się również co z postojami, bo na wielu już nie ma obecnie miejsc, a prawdopodobnie dojdzie kilkaset nowych pojazdów. Uważa, że zmiana przepisów „dobije” taksówkarzy.

Czy przy tak dużej konkurencji ceny za przejazd spadną? Być może chwilowo, ale jak podkreślają taksówkarze ceny są na tak niskim poziomie, że żyją ledwo od pierwszego do pierwszego więc szybko wrócą do wcześniejszego stanu.

Teraz znowelizowana ustawa o transporcie drogowym trafi do senatu i prawdopodobnie już niedługo wejdzie w życie.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments