Tankowanie będzie tanieć!

- Paliwa już dawno powinny stanieć, przy obecnych cenach zwykłych ludzi nie stać na tankowanie – mówi pan Franciszek z Rzeszowa. Fot. Wojciech Piątkowski

PODKARPACIE. Paliwa poniżej 5 zł za litr?

Po ostatnich szaleństwach cenowych na stacjach benzynowych sytuacja się uspokoiła. Ceny paliw zatrzymały się i nawet nieco spadły. Wszystko dlatego, że surowiec, tj. ropa naftowa na światowych rynkach staniał bardzo mocno. Jeśli taka sytuacja utrzyma się dłużej to możemy liczyć, że ceny paliw spadną nawet poniżej 5 zł za litr.

Ceny ropy w Europie spadły już do 90 dolarów za baryłkę. To prawie 40 dolarów mniej niż jeszcze 3 miesiące temu. W takiej sytuacji Orlen i Lotos powoli obniżają ceny paliw sprzedawanych w hurcie. Obniżki te są prowadzone dość leniwe, bo ceny surowca spadły o 30 procent, natomiast ceny produktów czyli paliw w hurcie spadły zaledwie o 5 – 8 procent.

Zanosi się na to, że ropa dalej będzie tanieć, zwłaszcza w Europie, nad którą wisi fatum kryzysu i niepewność losu strefy euro. Gospodarki hamują i spada popyt na paliwa. Dlatego należy się spodziewać, że ceny giełdowe ropy będą spadać, a za nimi leniwie podążą ceny hurtowe polskich koncernów oraz cena detaliczna oferowana na stacjach benzynowych.

Już dziś benzyna Pb95 kosztuje w hurcie 5,27 zł za litr, olej napędowy jest natomiast o 7 groszy tańszy. Na stacjach benzynowych benzynę tankujemy po 5,60 zł, a olej napędowy po 5,50 zł za litr. Coraz głośniej jednak mówi się o tym, że przy takim spadku cen ropy paliwa powinniśmy tankować po 5 zł za litr a nawet taniej.

Warto dodać, że od początku roku sprzedaż zwłaszcza oleju napędowego spadła o 10 procent. Musiało to otrzeźwić koncerny, które widocznie zrozumiały, że przy pewnym poziomie cenowym ludzie po prostu przestaną tankować. Skurczenie się rynku o jedną dziesiątą świadczy, że Polacy za paliwa nie są w stanie płacić tyle ile jeszcze przed miesiącem.

To jednak nie wszystko w Polsce właśnie kończy się koniunktura na olej napędowy kupowany przez firmy budujące drogi. Dwie autostrady są już praktycznie gotowe, natomiast podkarpacka A4 we wrześniu będzie gotowa w połowie. Przestój budowlany sprawi, że popyt na olej napędowy będzie wciąż malał. W takiej sytuacji koncerny muszą zadbać też o serce i kieszeń zwykłego Kowalskiego, by chciał znów tankować.

***
Ciekawe czemu ceny paliw spadają tak powoli? To oczywiście pytanie retoryczne. Wystarczy przypomnieć, że zarówno olej napędowy jak i benzyna drożały w błyskawicznym tempie. Szkoda, że koncerny nie są skore do tak szokujących obniżek. Choć raz bylibyśmy zaskoczeni miło.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
VV
VV
8 lat temu

uspokoila sie na tyle, ze ceny nie rosna, nieco spadly ale i tak sa bardzo wysokie. osobiscie, przypadkiem slyszalem rozmowe telefoniczna kierownika Orlenu z „kims” nie wiem czy zdanie bylo wyrwane z kontekstu w kazdym razie brzmialo tak „dzis nie popuszczamy”. wielce intrygujace.