Tankujemy coraz gorsze paliwa

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Tak źle nie było od 5 lat.

W tym roku znacznie spadła jakość paliw, które wlewanym do baków. Wyniki zatrważają. Co dziesiąta próbka oleju napędowego czy benzyny została zakwestionowana. Uchybienia są różne, wśród nich bardzo poważne, jak np. zaniżona liczba oktanowa paliwa.

W 2008 roku 8 procent próbek paliw zostało zakwestionowanych przez Inspekcję Handlową. Potem sytuacja się poprawiała, aż do teraz. Od początku roku kontrolerzy zakwestionowali w sumie 7,8 procent próbek paliw. Jakość polskich paliw pogorszyła się gwałtownie w porównaniu z rokiem ubiegłym – odnotowano prawie dwa razy więcej złych próbek niż w roku 2011.

Wśród nieprawidłowości wykrytych przez Inspekcję Handlową jest sprzedaż benzyny o zaniżonej liczbie oktanowej. Taka benzyna powoduje spalanie stukowe, co pogarsza pracę silnika, zwiększa spalanie i w perspektywie może prowadzić nawet do uszkodzenia jednostki napędowej.

W oleju napędowym kontrolerzy znajdowali m. in. 40-krotne przekroczenie normy zawartości siarki. Powoduje to zarówno gorsze spalanie, ale jest też niebezpieczne dla silnika.  Część nieprawidłowości wynikało z barku dostosowania się do nowych przepisów określających parametry oleju napędowego zwierającego estry roślinne.

Na celowniku inspektorów znalazły się szczególnie te stacje, na które skarżyli się kierowcy i którym wcześniej już udowodniono wprowadzanie do obrotu paliw o niewłaściwych parametrach. Przebadano w sumie ponad 500 takich “podejrzanych” stacji. W 11 procent przypadków podejrzenia okazały się słuszne. W sumie na co dziesiątej stacji, na którą były wcześniej skargi, paliwo faktycznie nie spełnia norm.

Artur Getler

do “Tankujemy coraz gorsze paliwa”

  1. czes

    a co na to służby państwa, zajęci własnymi aferalnymi sprawami i chapaniem.

  2. ROMAN

    no to jak to jest- jak szpital jest w dołku to go będą zamykać – jak stacja sprzedaje ” koktajl” to co jakaś kara i tyle .

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.