Tarnobrzeżanie poza siecią

Norbert Mastalerz nie krył, że sytuacja jest nieciekawa, bo oba z pomysłów na to, by tarnobrzeżanie mogli korzystać z darmowego Internetu wymykają się z rąk władz miasta.

TARNOBRZEG. Pod miastem przejdzie kabel szerokopasmowego Internetu, ale jego końcówka nie wyjdzie ponad ziemię w granicach Tarnobrzega.

Nie ma szans na szerokopasmowy Internet w Tarnobrzegu. Nie będzie także darmowych hotspotów. Podkarpackie Stowarzyszenie Sieci Szerokopasmowych uznało, że dostęp do sieci wśród tarnobrzeżan jest powszechny a uruchomienie miejskich hotspotów zablokował Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Fatalne informacje dotyczące darmowego dostępu do Internetu, a raczej jego braku  przekazał dziennikarzom prezydent miasta kilka dni temu. Norbert Mastalerz nie krył, że sytuacja jest nieciekawa, bo oba z pomysłów na to, by tarnobrzeżanie mogli korzystać z darmowego Internetu wymykają się z rąk władz miasta.

- Decyzja w sprawie szerokopasmowego Internetu zapadła już wiele miesięcy temu – mówi Mastalerz. – Może trudno w to uwierzyć, ale gdy badano wówczas istniejący rynek Internetu w Tarnobrzegu to uznano, że dostęp do niego jest u nas powszechny i są bardziej potrzebujący. Kabel szerokopasmowego przejdzie więc przez Tarnobrzeg, ale jego końcówka nie wyjdzie u nas spod ziemi.

Sytuację pogarsza najnowsza decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zgodnie z jej treścią uruchomienie planowanych przez władze Tarnobrzega 20 hotspotów rozmieszczonych sprawiedliwie na terenie wszystkich osiedli jest posunięciem godzącym w konkurencyjność prywatnych nadawców Internetu, którzy działają w granicach miasta.

- Na terenie miasta Internet do gospodarstw domowych dostarczają spółdzielnie, a także drogą radiową firmy prywatne – mówi prezydent Mastalerz. – Urząd uznał, że nasze hotspoty byłyby dla nich konkurencją. – Sprawdzimy kwestie prawne tej decyzji i jeśli będą podstawy to się od niej odwołamy.

Władze miasta nie składają broni. Możliwe jest porozumienie się z jednym z lokalnych operatorów sieci Internetowej i zlecenie mu wysyłania w eter darmowego sygnały internetowego, możliwe jest także ustawienie większej liczby hotspotów o mniejszej przepustowości lub powrót do idei czterech hotspotów, którą zrealizował poprzedni samorząd.

Małgorzata Rokoszewska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.