Te oferty pracy, to zwykłe oszustwo!

Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Potajemnie wciągają ludzi w machinę “prania brudnych pieniędzy”

Fałszywe oferty pracy dodatkowej zalały skrzynki e-mailowe Polaków. Od naszych Czytelników otrzymaliśmy kilka z nich. Potencjalni pracodawcy oferują pracę np. w charakterze zdalnego pracownika, który może zarobić 90 euro/godz. Praca tylko przez kilka godzin w miesiącu. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że przestępcy próbują wciągnąć niczego nieświadomych ludzi w machinę “prania brudnych pieniędzy”.

- Po przeczytaniu e-maili od razu zorientowałem się, że coś jest nie tak. Takie pieniądze właściwie za nic? – napisał do nas pan Krystian z Rzeszowa. Jedna z ofert pracy, którą otrzymał brzmi: “Witamy wszystkich! Poszukujemy współpracowników, którzy gotowi są podjąć się dodatkowej pracy. Praca zajmie 1-2 godziny w tygodniu i nie wymaga żadnego wkładu pieniężnego. Istotą pracy jest przetwarzanie napływających z Twojego miasta zamówień. Jest to prosta praca, której można nauczyć się w ciągu 10 minut i będzie można regularnie wykonywać ją dla naszej firmy. Za każde przetworzone zamówienie otrzymasz od 200 do 500 EUR. Opłata – natychmiastowa!”. Wszystkie oferty brzmią podobnie. Pod każdym podpisuje się jednak inna osoba. Wszystkie nazwiska brzmią obcojęzyczne.

Szukają “słupów”

- Jest to jedno wielkie oszustwo – mówi Zbigniew Engiel z katowickiego laboratorium informatyki śledczej. – Z całą pewnością jest to zorganizowana grupa przestępcza, która w ten sposób chce “wyprać brudne pieniądze”. Osoby, które próbują wciągnąć do tego procederu to tzw. “słupy”, które będą otrzymywały “brudne” pieniądze i przekazywały dalej – wyjaśnia. Takim osobom z kolei grozi oskarżenie o współudział w przestępstwie. Jak zapewnia Zbigniew Engiel, wszystko zależy jednak o prokuratura i samego poszkodowanego. – Może zostać wezwany na świadka w sprawie, ale jeśli nie będzie chciał zeznawać to sprawa nabierze innego charakteru – dodaje.

Nam pozostaje apelować do Czytelników o rozważne czytanie otrzymanych wiadomości drogą internetową i większą roztropność.

Ewelina Nawrot

do “Te oferty pracy, to zwykłe oszustwo!”

 1. tos

  Popatrzcie od kogo dostajecie te wiadomości zazwyczaj od samych siebie.

 2. realista

  Jak ktoś jest aż takim idio…że w coś takiego uwierzy to już tylko i wyłącznie jest sam sobie winien …

 3. wit

  Sam dzisiaj dostałem 9 takich ofert. Policzyłem możliwą kwotę zarobku (oferty od 90 do 200 euro) i wyszło, że mogłem zarobić ok. 1500 euro a ja niewdzięczny zrobiłem delete.

 4. Rzeszowianka

  ktoś czyta te maile? ja od razu wyrzucam je do „kosza”.

 5. rysiek

  oczywiście, ze ogloszenia o prace ściema ….
  kilka razy pisałem do roznych „oferentów”, zadając proste pytania – zero odpowiedzi

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.