Tego nowotworu nie wykryje cytologia

W diagnostyce raka tronu macicy oprócz podstawowych badań potrzebne jest często wykonanie tomografii jamy brzusznej i rezonansu magnetycznego miednicy.

Rak trzonu macicy jest obecnie najczęstszym nowotworem narządu rodnego kobiety.

Za powstanie tego raka odpowiedzialne są estrogeny – żeńskie hormony płciowe. Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety bezpłodne, lub te, które nigdy nie zdecydowały się na urodzenie dziecka (wydzielany w ciąży progesteron chroni przed rozwojem tego typu raka).

– Choroba rozpoczyna się w błonie pokrywającej jamę macicy (endometrium), następnie systematycznie wzrasta naciekając mięsień trzonu macicy. Z mięśnia drogą naczyń krwionośnych lub limfatycznych dochodzi do rozprzestrzeniania się nowotworu. Może dotykać kobiet młodych, jednak 75 proc. zachorowań dotyczy kobiet w okresie okołomenapauzalnym. Zasadniczą rolę w jej powstaniu odgrywa działanie estrogenów – mówi Monika Łączyńska-Madera, specjalista ginekolog-położnik, onkolog-radioterapeuta z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Rzeszowie. – Do czynników podwyższonego ryzyka zachorowania należą też: otyłość (tkanka tłuszczowa jest również źródłem dodatkowych estrogenów), cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niepłodność lub urodzenie tylko jednego dziecka, zaburzenia hormonalne spowodowane hormonalnie czynnymi guzami jajnika, rodzinne występowanie raka piersi, endometrium i jelita grubego.

Inne czynniki ryzyka
*długi okres cyklów menstruacyjnych (rozpoczęcie miesiączkowania przed 12. rokiem życia i jego zakończenie w 55. roku życia; taki okres to równocześnie długi czas narażenia na niekorzystne w tym wypadku działanie estrogenów)
*brak ciąż – wydzielany w ciąży progesteron chroni przed rozwojem raka;
*nieregularne owulacje lub brak owulacji;
*hormonalna terapia zastępcza stosowana u kobiet po menopauzie – ale tylko wtedy, kiedy podawane są same estrogeny; sztuczne pochodne progesteronu, czyli progestageny, stosowane razem z estrogenami mają działanie ochronne;
*leczenie tamoksyfenem – lekiem stosowanym w raku sutka.

Objawy
Rak rozwija się bardzo wolno. Przed menopauzą objawem raka może być każde krwawienie pomiędzy miesiączkami albo różniące się obfitością lub długością krwawienia, a w okresie, kiedy kobieta zbliża się do menopauzy – zwiększenie częstości krwawień lub plamień. Po menopauzie sygnałem, że coś jest nie w porządku jest ponowne pojawienie się krwawień. Poza tym mogą występować: upławy z pochwy (wydzielina jest różowa lub wodnista), ból w dole brzucha (miednicy), ból podczas stosunku i utrata masy ciała. Choroba może rozwijać się również bez braku wyraźnych objawów klinicznych. – Są to tzw. bezobjawowe postaci raka endometrium – mówi ekspert.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o