Telewizja cyfrowa już działa

PODKARPACIE. Mieszkańcy południowej części regionu mogą odbierać programy cyfrowej jakości ze zwykłej anteny

W czwartek, 23 grudnia w Polsce zaczęło działać 7 kolejnych nadajników tzw. drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Wśród nich jest także nadajnik na Suchej Górze koło Krosna.
Naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) w ciągu kilku lat całkowicie wyprze analogowy sposób przesyłu sygnału. Uruchomiony przed świętami nadajnik na Suchej Górze emituje sygnał na kanale 61 (794 MHz) i pozwala na razie na odbiór 5 programów: Polsat, TVN, TV4, TV Puls oraz TVN7. Docelowo ma być ich 8. Zasięg nowego nadajnika obejmuje południową część Podkarpacia od Jasła po Sanok, a na północy dociera poza Rzeszów.

Programy w cyfrowej jakości można odbierać za darmo i ze zwykłej anteny. Warunek jest jeden: posiadanie telewizora odbierającego w formacie MPEG-4 lub w przypadku starszych odbiorników zakup specjalnego dekodera tzw. set-top boxu .

Kolejne nadajniki cyfrowe drugiego multipleksu w Przemyślu, Leżajsku i Solinie mają zostać uruchomione w 2011 r. Do końca kwietnia przyszłego roku na rzeszowskiej Baranówce zacznie z kolei działać nadajnik tzw. pierwszego multipleksu telewizji cyfrowej obejmującego programy: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura i TVP Historia. Uruchomienie nadajników cyfrowych nie oznacza wyłączenia tych analogowych. Będą one działać przynajmniej do 2013 r.

Krzysztof Kuchta

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments