Telewizyjne polowanie na naiwniaków

PODKARPACIE. Chcesz zamienić złote pierścionki na gotówkę? Lepiej najpierw sprawdź ile naprawdę są warte

Gotówka za Złoto TV, Złoty Zysk, itp.., jak grzyby po deszczu mnożą się firmy skupujące złoto na odległość. Reklamują się w telewizji. Właściciele złotych precjozów telefonują na infolinię, kurier odbiera złoto i po kilku dniach pieniądze wpływają na konta klientów. Wtedy dopiero ofiary tego procederu dowiadują się, jak tanio wyceniono ich cenną biżuterię.

Złoto jest najdroższe od trzydziestu lat i jego kurs wciąż szybko rośnie. Ceny zmieniają się nawet dwa raz dziennie i tylko w górę. Tę złotą hossę wykorzystują telefirmy, które skupują złoto przechowywane w szufladach wielu Polaków. Klient nie jest jednak informowany, ile pieniędzy dostanie za swój pierścionek, łańcuszek czy bransoletkę. Telewizyjna reklama zapewnia, że sprzedający złoto dostanie za nie dużo pieniędzy. Nie ma jednak żadnej informacji o kursie po jakim zostanie zawarta transakcja kupna. Nie można się tego dowiedzieć ani w telewizji, ani z Internetu, ani przez telefon.

– Sprzedałam duży pierścionek z diamentami i otrzymałam za niego niecałe sto złotych – żali się oszukana klientka jednej z takich firm. – Sprawdziłam, że w kantorze za samo złoto z tego pierścionka dostałabym około dwieście złotych. Wysłałam oświadczenie o odstąpieniu od umowy, ale pierścionka nie otrzymam. Został już przetopiony.

Powstały już fora internetowe, na których ostrzegają się oszukani przez telefirmy klienci. Tak prowadzony skup złota jest transakcją dokonaną na odległość. Od takiej umowy można odstąpić w ciągu 10 dni od jej zawarcia i to bez podawania przyczyny. Wystarczy wysłać na adres przedsiębiorcy oświadczenie o rezygnacji z transakcji.

Teleskupy nie respektują jednak takich oświadczeń i oszukani klienci nie otrzymają już swojej biżuterii. Polskie władze niewiele mogą zrobić, bo okazuje się, że właściciele telewizyjnych skupów złota mają swoje siedziby na odległych wyspach Pacyfiku i są poza jurysdykcją naszego prawa.

Co można zrobić? Nie daj się zwieść kuszącej reklamie. Jeżeli potrzebujesz gotówki i chcesz na nią zamienić posiadane złoto, poproś w kantorze skupu złota o wycenę. Następnie sprawdź, czy teleskupowa firma zapewni ci nie niższą cenę. Nie powiedzą ile zapłacą? No to nie daj się nabrać i swoje złoto sprzedaj w kantorze.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments