Ten aspirator uratuje niejedno życie!

MIELEC. Kto zapłaci za sprzęt do usuwania tkanki nowotworowej z guzów mózgu?

Mielecka neurochirurgia chciałaby zakupić aspirator ultradźwiękowy, czyli nóż chirurgiczny, służący do usuwania tkanki nowotworowej z guzów mózgu. Ordynator oddziału Wacław Pokrywka przyznaje, że urządzenie jest drogie, bo kosztujące ponad 300 tys. zł, ale niezbędne. Skąd wziąć więc na to pieniądze? Od starosty – odpowiada Daniel Kozdęba, szef klubu radnych powiatowych „Razem dla Ziemi Mieleckiej”.

Specjalny wniosek w tej sprawie w imieniu Daniel Kozdęba przekazał Zarządowi Powiatu na ostatniej sesji. – Urządzenie to służy do usuwania tkanki nowotworowej guzów mózgu i jest związane bezpośrednio z procedurami ratowania życia – argumentuje Kozdęba.

Zarząd Powiatu: – Skąd mamy na to wszystko brać?

Starosta Andrzej Chrabąszcz zwraca uwagę na koszty ewentualnego zakupu. – Rok temu ten nożyk kosztował ponad 300 tys. zł. Dzisiaj pewnie jest droży o 50 tys. zł. To pokazuje skalę wydatków. Oczywiście, wniosek jest zasadny. Nasza neurochirurgia zarabia pieniądze, jest bardzo dochodowym oddziałem i trzeba zadbać, żeby on był odpowiednio osprzętowiony. Ale mamy ograniczone możliwości i musimy wybierać priorytety – zaznacza.

– Niedawno dyrekcja szpitala przedstawiła nam potrzebę pilną, która wynika z kontroli Sanepidu i innych instytucji. Chodzi o kapitalny remont prosektury – dodaje starosta. – A kiedy do tego dodamy budowę oświetlenia szpitalnego parkingu za 500 tys. zł, to należałoby znaleźć co najmniej milion złotych. Nie wspominając już o potrzebach pogotowia.

Wszystko wskazuje, że problem rozwiąże się sam. Bo niedawno na konto mieleckiego szpitala wpłynęło 14 mln zł z Narodowego Funduszu Zdrowia tytułem „ustawy 203”. Część z tej kwoty ma trafić na zakup aparatury. – Ordynator naszej neurochirurgii Wacław Pokrywka nie ma wątpliwości, że bez specjalnego noża chirurgicznego trudno będzie operować na najwyższym możliwym poziomie – mówi dyrektor mieleckiego szpitala Leszek Kołacz.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments