Ten przepis wprowadza w błąd podatników

Fot. Wit Hadło

W ustawie o CIT figuruje martwy przepis, który wprowadza przedsiębiorców w błąd.

Mają wątpliwości, czy mogą powoływać się na art. 16k ust.2, który uprawnia do korzystania z trzykrotnej stawki amortyzacji.

Artykuł 16k ust. 2 ustawy o CIT wskazuje, że: “w przypadku używania środków trwałych (…) w zakładzie położonym na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną (…) stawki podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych można podwyższyć przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 3,0”.

Martwy przepis
Kiedy zakład położony na terenie gminy będzie objęty uprzywilejowaniem? Tego można dowiedzieć się z wykazu sporządzonego przez Radę Ministrów. Wraz z końcem 2005 roku na mocy straciły przepisy, które pozwalały określić powiaty bądź gminy objęte szczególnie wysokim bezrobociem.

Od stycznia kolejnego roku nie zostały wprowadzone żadne inne regulacje prawne. Pomimo tego, iż rozporządzenie przestało obowiązywać, to i tak artykuł 16k ust. 2 ustawy o CIT nie uległ nowelizacji. Przedsiębiorcy wciąż myślą, że mogą stosować potrójne stawki amortyzacji od prowadzonej działalności na terenie wskazanym w wykazie Rady Ministrów.  W rzeczywistości nie mogą powoływać się na ten zapis.

en

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments