Teraz w nocy minus 15 C. A na święta będzie odwilż?

Pogoda płata takie figle, ze synoptycy nie wiedzą, co nas czeka na święta

PODKARPACIE. W nocy z czwartku na piątek Podkarpacie ścisnął mróz. Miejscami temperatura spadła poniżej – 15 st. C. Najbliższe noce mają być już nieco cieplejsze, mróz nie powinien przekroczyć – 10 st. C. Czy w przyszłym tygodniu się ociepli i na święta Bożego Narodzenia będzie odwilż czy też powróci śnieżna zima?

– Jeżeli wierzyć amerykańskim meteorologom, to na Boże Narodzenie na Podkarpaciu będzie odwilż – mówi specjalnie dla Super Nowości Tomasz Zubilewicz, prezenter pogody w stacji TVN. – Natomiast synoptycy niemieccy prognozują powrót zimy i tęgi mróz na święta. W portalach meteorologicznych zapanował ostatnio spory chaos, a dokładniej mówiąc prognozy oparte na różnych modelach matematycznych dają bardzo odmienne wyniki. Na podstawie własnych obserwacji skłaniam się raczej do tego, że świata będą mroźne.

Współczesne prognozy numeryczne opracowywane są przez specjalne programy komputerowe. Wprowadzane są tam aktualne dane ze stacji obserwacyjnych i na tej podstawie następuje obliczenie zjawisk, które wystąpią w najbliższej (prognozy krótkoterminowe) i dalszej przyszłości (prognozy długoterminowe).

Jeżeli wyniki obliczeń kilku różnych programów (modeli matematycznych) są zbliżone, to prognoza opracowana na ich podstawie na ogół sprawdza się dość dokładnie. Bywa jednak, że poszczególne modele przewidują zupełnie odmienne typy pogody i wtedy tak naprawdę nie wiadomo, co zgotuje nam aura za kilka dni.

– Wiadomo natomiast, że w górach leży obecnie bardzo dużo śniegu – dodaje Tomasz Zubilewicz, którego zastaliśmy w Szczyrku. – Zima jest tu piękna, panują doskonałe warunki narciarskie i to się nie zmieni jeszcze przez wiele dni. Bez względu na to jaka ostatecznie pogoda będzie na święta, życzę wszystkim Czytelnikom Super Nowości dobrego klimatu. Zapraszam też do śledzenia krótkoterminowych prognoz podawanych przez naszą stację. Przewidywania synoptyków na kilkanaście godzin do przodu są bardzo dobrze sprawdzalne.

Po świętach poprosimy sympatycznego prezentera o radę jak się ubrać przed wyjściem na sylwestrową zabawę i o przewidywania pogody na Nowy Rok.

Nie daj się mrozom

W ten weekend temperatury będą cały czas ujemne, od – 5 do – 15 st. C. W niedzielę wzrośnie prędkość wiatru.
– Przed wyjściem z domu warto skórę twarzy ochronić tłustym kremem i nie zapominać o nakryciu głowy.
– Uszczelki samochodowych radzimy przesmarować wazeliną techniczną lub spryskać specjalnym środkiem w aerozolu.
– W zamki drzwi auta warto wstrzyknąć odpowiedni środek silikonowy lub choćby odrobinę oleju silnikowego.
– Jeżeli masz wysłużony już akumulator, to na noc zabierz go do ciepłego pomieszczenia, a najlepiej doładuj prądem z prostownika.
– Przednią szybę warto przykryć grubą folią i przycisnąć ją wycieraczkami. Uchroni to przed uciążliwym skrobaniem szyb rano.

Krzysztof Rokosz
krokosz@pressmedia.com.pl
Fot. TVN

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments