Termin wyborów nie jest zagrożony

Wybory odbędą się prawdopodobnie na przełomie października i listopada. Fot. Wit Hadło
Wybory odbędą się prawdopodobnie na przełomie października i listopada. Fot. Wit Hadło

KRAJ. Nie będzie transmisji z lokali wyborczych.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński przyznał, że nadal nie ma wymaganej przez Kodeks wyborczy liczby urzędników wyborczych. W tej chwili brakuje 270 osób. Nie zakłóci to jednak wyborów. Hermeliński powiedział, że odbędą się one prawdopodobnie na przełomie października i listopada. Zaznaczył, że nie widzi niebezpieczeństwa, by termin ten musiał być przesuwany.

Na posiedzeniu sejmowej komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przewodniczący PKW przyznał, że nadal nie zgłosiła się wystarczająca liczba osób chętnych do pełnienia funkcji urzędnika wyborczego. – U nas też ich brakuje. Już się zdarzyły rezygnacje. Na dzisiaj mamy trzy wolne miejsca w trzech gminach informuje Jadwiga Bereś z KBW w Przemyślu. Czy to wpłynie na przeprowadzenie wyborów? – W takiej skali trudno to ocenić. Wystarczy, że jedna gmina zostanie bez urzędnika wyborczego, czyli osoby, która koordynuje ten proces wyborczy, a w tym momencie nie ma osoby, która byłaby odpowiedzialna za tę część pracy- mówi Bereś. Jak podkreślił szef PKW, w ciągu ostatnich pięciu dni zgłosiło się na to stanowisko 50 osób, zatem – jak ocenił – jest szansa, że w najbliższym czasie braki zostaną znacząco uzupełnione. Z kolei szefowa KBW uspokajała, że praca urzędników wyborczych startuje na trzy tygodnie przed wyborami. W związku z tym nie ma niebezpieczeństwa, że przez obecny brak urzędników przygotowanie wyborów jest zagrożone.

W związku z wejściem w życie unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), nie będzie też transmisji z lokali wyborczych, którą zakładał znowelizowany w styczniu Kodeks wyborczy. Konstytucja mówi, że prawa organizacji międzynarodowych, których Polska będzie członkiem, mają pierwszeństwo przed przepisami krajowymi. Szef PKW powołał się także na opinię Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, według której przeprowadzenie transmisji podczas wyborów, zgodnie z prawem o ochronie danych osobowych, może naruszać prywatność osób oddających głosy.

wk

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
pniok Rzeszowski"czytelniczka" Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

PREZES wyznaczy kto ma wygrac wybory.
A wyborcy beda glosowali jak beda chcieli a wybiora i tak KOGO TRZEBA.

"czytelniczka"
Gość
"czytelniczka"

Trzeba mieć dobre plecy i znajomości, byle kto nie dostanie sie do tego koryta.