Testów genetycznych nie robi się zdrowym ludziom

– Występowanie mutacji o wysokiej penetracji – BRCA1 i BRCA2 w ogólnej populacji na raka piersi występuje w 3-5 proc. przypadków, ale wiąże się z ponad 10-krotnie wyższym ryzykiem zachorowania na ten nowotwór – mówi dr Monika Łączyńska-Madera, specjalista ginekolog-położnik, onkolog-radioterapeuta z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Bezpłatne testy genetyczne mogą zrobić tylko osoby chore na raka lub ich krewni z pierwszej linii (dzieci).

Angelina Jolie wiedząc, że jest nosicielką mutacji genowej zwiększającej ryzyko zachorowania na raka piersi zdecydowała się na profilaktyczną mastektomię, czyli usunięcie obu piersi. Czy każda/y może zrobić test genetyczny i czy podatność genetyczną na każdy rodzaj nowotworu można wykryć takim testem?

– Testy na obecność mutacji genowej są skierowane do osób, które: zachorowały na raka piersi przed 40 rokiem życia; u których są mnogie zachorowanie na raka piersi i/lub jajnika w rodzinie; mają obustronnego raka piersi; na raka sutka zachorował mężczyzna; lub gdy jest już potwierdzona obecność mutacji w rodzinie – mówi dr Monika Łączyńska-Madera, specjalista ginekolog-położnik, onkolog-radioterapeuta z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Rzeszowie.

Odpłatnie badania nie zrobisz
W rzeszowskiej poradni onkologicznej nie można wykonać odpłatnego testu genetycznego. – Bezpłatnie krew do badań w kierunku mutacji wirusa pobierana jest w naszym ośrodku od chorych, następnie wysyłana jest do Szczecina, gdzie z krwi izoluje się materiał genetyczny – DNA, poddawany potem analizie molekularnej. W kolejnym etapie DNA osoby badanej porównywane jest ze wzorcem. Jeśli obraz różni się od pierwowzoru, oznacza to, że występuje ryzyko choroby – mówi onkolog.

Do pobrania krwi kwalifikuje się na podstawie ankiety, którą należy wypełnić w placówce. Często pacjenci leczeni tutaj otrzymują zaproszenie do wykonania testu. Skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty jest potrzebne tylko na konsultację genetyczną do prof. Jacka Gronwalda, który współpracuje z ośrodkiem i przyjeżdża do Rzeszowa raz w miesiącu.

Jakie nowotwory wykaże test?
Opracowano już test na raka jelita grubego, raka piersi i raka jajnika. Dziedziczny rak jelita grubego to: zespół Lyncha I – występowanie tylko raka jelita grubego oraz zespół Lyncha II – występowanie raka okrężnicy oraz innych m.in. raka trzonu macicy, piersi, żołądka, jelita cienkiego, wątroby, dróg żółciowych oraz dróg moczowych, a także chłoniaków.

W zależności od tego, jaki nieprawidłowy gen wykryto testem, ich nosiciele powinni zrobić określone badania. Może to być np.: kolonoskopia, mammografia, USG piersi, rezonans piersi, badanie ginekologiczna, badanie poziomu Ca125, PSA. Oprócz profilaktyki możliwa jest także np. chemioprewencja, czyli zapobiegawcze zażywanie leków zmniejszających ryzyko zachorowania. W szczególnych przypadkach pacjenci mogą zdecydować się na usunięcie narażonego narządu.

Badania genetyczne mogące wykryć mutację genu BRCA1, BRCA2 można zrobić w obu ośrodkach onkologicznych w Rzeszowie i Brzozowie.

Anna Moraniec

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
TomaszJanek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz
Gość
Tomasz

Obecnie jest możliwość wykonania badania DNA genetic lab.Badanie takie można wykonać u lekarzy specjalistów,w siłowniach,gabinetach SPA gdyż jego zakres obejmuje możliwości organizmu co do wysiłku fizycznego,informacje na temat jak powinno się odpowiednio odżywiać oraz ryzyko zachorowania na różnego rodzaju raka,cukrzycę,chorobę Parkinsona itp.O badaniu można otrzymać informacje na stronie geneticlab.com.

Janek
Gość
Janek

Zapomniałem dodać że na raka skory maja rownież wpływ kremy, zapomnialem nazwe tej substancji która jest dodawana do kremów, ale jesli ktos jest zainteresowany zwlaszcza kobiety to dr Jaskowski w wykladzie o szczepieniach porusza ten temat
http://www.prisonplanet.pl/multimedia/toksyczne_szczepienia,p852895001

Janek
Gość
Janek

Nawet najzlosliwsze nowotwory są uleczalne, ludzie z karteli farmauceutycznych wiedzą o tym, lecz lepiej finansować kampanie medialne, lekarzy nagradzać wycieczkami, a „niezależne” laboratoria mieć pod wlasną kontrolą. Wszytko po to by ludzi trzymać w niewiedzy i falszywych przekonaniach. http://www.youtube.com/watch?v=_Xs6mCChGi4 http://www.youtube.com/watch?v=ivAlKghy1Ls Troche na inny temat http://www.youtube.com/watch?v=4dosxq4GtVg Ponadto wracając jeszcze do nowotworow czy ktoś z Panstwa słyszał aby lekarze przy konsultacji z pacjentami pobierajacych chemioterapie nakazali zrezygnowanie z spożywania cukru ? Spożywianie cukru (poza owocami) zakwasza organizm, w takim zakwaszonym organizmie wysmienicie czuje się nowotwór, To jest kluczowa kwestia – czy w 21 wieku lekarze poruszają ten temat ???…. Żarcie słodyczy i… Czytaj więcej »