Testy ciążowe wykrywają raka! U mężczyzn

Test ciążowy rzeczywiście pozwala wykryć raka jąder, bo jest wrażliwy na gonadotropinę kosmówkową – mówi dr Monika Łączyńska-Madera, specjalista ginekolog-położnik, onkolog-radioterapeuta z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Uwaga Panowie!  Każdy mężczyzna powinien co jakiś czas zrobić test ciążowy. Może Wam uratować życie.

To nie żart – test ciążowy może uratować niejednemu mężczyźnie nie tylko zdrowie, ale i życie! Przekonał się o tym pewien chłopak z Kanady, kiedy z nudów zrobił test i okazało się, że jest w… ciąży. Rozbawiony, ale i zaniepokojony wynikiem poszedł do lekarza i okazało się, że wykryto u niego wczesne stadium raka jądra. Dzięki temu udało mu się uratować życie. O co więc chodzi z tym testem ciążowym?

– Hormon hCG – inaczej gonadotropina kosmówkowa, na którą czuły jest test ciążowy – jest związkiem produkowanym przez komórki trofoblastu u kobiet w ciąży oraz przez komórki niektórych nowotworów złośliwych – potwierdza dr Monika Łączyńska-Madera, specjalista ginekolog-położnik, onkolog-radioterapeuta z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Rzeszowie. – Dzięki temu prostemu badaniu można wykryć nie tylko raka jądra, ale i jajnika oraz innych nowotworów narządów rodnych.

Wykryj raka jądra testem ciążowym
Rak jądra to nowotwór atakujący często młodych mężczyzn, w wieku 19-35 lat. Jak wynika ze statystyk, stanowi on 1 proc. wszystkich nowotworów. Niestety, z roku na rok liczba chorych rośnie. Szczególnie narażeni na raka jądra są panowie, u których w rodzinie występował ten nowotwór, u mężczyzn, którzy mieli wnętrostwo, czy cierpiących na bezpłodność. Objawem raka jądra jest wyczuwalny palpacyjnie guz w obrębie moszny lub powiększone jądro, uczucie ciężkości w mosznie, ból czy poczucie dyskomfortu. Jednak w większości przypadków choroba niestety przebiega bezboleśnie, co utrudnia jej szybkie wykrycie. W dodatku szybko się rozwija i szybko daje przerzuty, dlatego ważna jest profilaktyka i samobadanie, albo wykonanie prostego testu ciążowego!

Jeśli tylko mężczyzna zauważy jakieś zmiany w jądrze, powinien natychmiast iść do urologa, onkologa lub chirurga, albo zapisać się na badanie USG jąder.

Anna Moraniec

do “Testy ciążowe wykrywają raka! U mężczyzn”

 1. rogol

  To nic nowego.Przed kilkunastoma laty czytalem o tym ze; test ciazowy jest najtanszym wykrywaczem raka u mezczyzn.Lekarze na taniosc nigdy nie pojda.

 2. lesio

  No tego to sie nie spodziewalem. Ale jesli tak jest, bo potwierdzaja to lekarze to rzeczywiscie nieprawdopodobna sprawa. choc z drugiej strony lepiej robic badania specjalistyczne w tym kierunku. No ale jakby sie okazalo przy okazji ze jakis facet jest w ciaży to zgarnalby obiecane milion dolarow hehe

 3. antoni kosiba

  Ale musi to być test ciążowy dla koni. Do nabycia w dobrych punktach unasienniania zwierząt ;)
  A teraz na poważnie. Może by tak robić badania na obecność komórek rakowych w ramach badań kontrolnych – logiczne, nieprawdaż? Przecież po to są te badania. Tylko, że pewni ludzie wolą aby te pieniądze przetrwonić na sztuczne zapłodnienia i zabijać „niepotrzebne” płody ludzkie. To jest przecież takie trendy :(

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.