Tłumy przed telewizorami

Z raportu, który powinien zainteresowań władze miasta wynika, że tarnobrzeżanie źle oceniają organizację czasu wolnego w mieście. Ich zdaniem brakuje w Tarnobrzegu kina, teatru oraz infrastruktury sportowej. Fot. B. Myśliwiec

TARNOBRZEG. Tarnobrzeżanie nie mają pomysłów na spędzanie wolnego czasu i aż połowa z nich siedzi godzinami przed telewizorem.

Wstrząsające wyniki badań dotyczące form spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Tarnobrzega opublikowali właśnie pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Wynika z nich, że połowa mieszkańców miasta godzinami gapi się w telewizor, a co czwarty w czasie wolnym chodzi z nudów na zakupy.

Badaniami, które przeprowadzono w kwietniu i maju objęto populację w wieku od 18 do 55 lat.

– Chcieliśmy sprawdzić jakie formy spędzania wolnego czasu preferują mieszkańcy Tarnobrzega, bo nigdy wcześniej takie badanie nie były przeprowadzane – wyjaśnia dr Piotr Szulich z PWSZ w Tarnobrzegu. – W ankiecie znalazły się pytania o to co lubią robić tarnobrzeżanie, gdy nie pracują lub gdy się nie uczą oraz czego najbardziej brakuje im w mieście, jak oceniają organizację czasu wolnego przez władze samorządowe.

W raporcie z badań czytamy, że najczęstszym sposobem spędzania wolnego czasu przez tarnobrzeżan jest oglądanie telewizji. Taką formę relaksu preferuje aż połowa ankietowanych, 44 proc. korzysta z Internetu, co trzeci badany uprawia sport, co czwarty czyta książki i co czwarty chodzi na zakupy. Najrzadziej w wolnym czasie korzystają z zorganizowanych form wypoczynku, to znaczy nie korzystają z zajęć TDK, czy MOSiR i nie zajmują się działalnością obywatelską.

Tarnobrzeżanie, gdy już odpoczywają, najczęściej robią to w towarzystwie znajomych i rodziny – aż 60 proc., samotnie wypoczywa co czwarty ankietowany.

Twórcy ankiety zapytali respondentów także o to czy i co czytają, a także co oglądają w telewizji.

– 8 proc. tarnobrzeżan przyznało się do tego, że czyta książki. 25 proc. spośród nich czyta poradniki, a 23 proc. książki kucharskie – informuje dr Piotr Szulich.- Jeśli chodzi o telewizję to 1-2 godz. dziennie przed telewizorem spędza 37 proc. badanych, co trzeci patrzy się w ekran tv od 3-4 godz, powyżej 4 godz. 7 proc. badanych. Tarnobrzeżanie najczęściej oglądają filmy fabularne i programy rozrywkowe.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments