To będzie ciężki rok dla absolwentów

PODKARPACIE. W tym roku nasze województwo otrzyma mniej środków na zwalczanie bezrobocia

Trudniej będzie dostać się na staż, mniej będzie dotacji na własne firmy czy na przyjęcie nowych pracowników. Mniej bowiem będzie pieniędzy na te formy subsydiowanego zatrudniania.

W ub. roku Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie otrzymał z Funduszu Pracy prawie 400 mln zł. Dzięki temu sfinansowano straż dla około 20 tys. młodych ludzi, były też pieniądze na dotacje dla zakładających własne firmy oraz przedsiębiorców zatrudniających bezrobotnych.

Na 2011 rok jest tych pieniędzy już znacznie mniej – zaledwie 107 mln zł. Prawdopodobnie część z nich zostanie przeznaczona przez Powiatowe Urzędy Pracy na pokrycie ubiegłorocznych zobowiązań. Oznacza, to, że realnie pieniędzy do wydania będzie jeszcze mniej.

– Jeśli będzie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej będzie mieć rezerwę finansową, to będziemy by przyznało nam ją na ten cel – mówi Tomasz Czop, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. – W ub. roku udało się nam pozyskać z tego źródła 40 mln zł.

Jakie będą skutki obcięć? Młodych ludzie zamiast zdobywać doświadczenie na stażu, trafi na bezrobocie lub od razu wyemigruje.

Adam Cyło

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments