To była pomoc o charakterze prawnym

Echa naszych publikacji.

We wtorkowych Super Nowościach napisaliśmy o zakwestionowaniu przez Miejską Komisję Wyborczą w Mielcu wszystkich list kandydatów na radnych komitetu „Teraz Mielec”. Jego lider i twórca Ireneusz Dzieszko na naszych łamach zasugerował, że wpływ na to mógł mieć ktoś z Urzędu Miasta.

Zofia Graniczka, przewodnicząca MKW w Mielcu nadesłała w tej sprawie oświadczenie. Oto jego treść: – Cytowane słowa p. Dzieszko „W działanie MKW w mojej sprawie włączyła się wysoka urzędniczka z magistratu, która tu nie ma żadnych uprawnień (…). Naciskała na członków komisji, by absolutnie nie przyjmować mojej skargi.” nie odpowiadają prawdzie.

Zgodnie z Postanowieniem Komisarza Wyborczego w Tarnobrzegu nr 171/2010 z dn. 8 października 2010 r., ustanowieni zostali urzędnicy wyborczy, którzy są upoważnieni m.in. do przeszkolenia członków Terytorialnej Komisji Wyborczej w zakresie obowiązującego prawa wyborczego, a w szczególności czynności dotyczących rejestracji list kandydatów na radnych. Urzędnicy wyborczy to główniej pracownicy urzędów gmin i starostw powiatowych.

Wspomniana „wysoka urzędniczka magistratu” to sekretarz miasta, która została poproszona przez członkinię MKW o konsultację prawną podczas składania przez p. Ireneusza Dzieszkę, skargi na negatywną dla niego uchwałę MKW. Sekretarz Miasta wyjaśniła, że zgodnie z Ordynacją wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz pouczeniem zawartym w samej uchwale MKW, skarga powinna zostać złożona w Sądzie Okręgowym w Tarnobrzegu, a nie siedzibie MKW w Mielcu.

Następnie wybrano numer telefonu do siedziby Krajowego Biura Wyborczego w Tarnobrzegu i zainteresowany odbył rozmowę telefoniczną z dyżurującą tam osobą uzyskując potwierdzenie takiego trybu postępowania. Złożenie skargi w siedzibie MKW doprowadziłoby do niezachowania terminu i trybu określonego przez Ordynację wyborczą, a co za tym idzie, oznaczałoby brak skuteczności składanej skargi.

Dlatego sugestię, a nie „nacisk” sekretarza miasta, należałoby traktować jako udzielenie pomocnej informacji o charakterze prawnym.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments