To złomowisko trzeba zlikwidować!

Czytelnik twierdzi, że substancje ropopochodne z pobliskiego złomowiska spłukiwane przez deszcz spływają na jego pole uprawne i zanieczyszczają je. Fot. Archiwum

BAŻANÓWKA, GMINA ZARSZYN. Pan Jan Kogut skarży się, że jego pole uprawne jest zanieczyszczane substancjami ropopochodnymi pochodzącymi z pobliskiego auto-złomu.

– Smród ze spalanych odpadów z demontażu pojazdów był przerażający, docierał nawet do budynków mieszkalnych – mówi Czytelnik.  W wyniku podjętych czynności kontrolnych przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska została wydana decyzja o wymierzeniu kary pieniężnej oraz o wstrzymaniu działalności w zakresie demontażu pojazdów.

Kontrolowany przedsiębiorca od decyzji Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska wniósł odwołanie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Złomowisko znajduje się na prywatnej nieruchomości. “W związku z gromadzeniem odpadów bez wymaganych zezwoleń na nieruchomości Marka S. informuję, że zostało wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie składowania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych” – taką odpowiedź od wójta gminy otrzymał pan Jan. Wójt postępowanie umorzył.
Co wykazała kontrola
Sprawę badał także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie – delegatura w Jaśle. – W dniach od 06.04.2011 r. do 12.04.2011 r. inspektorzy tut. Inspektoratu – Delegatury w Jaśle przeprowadzili kontrolę interwencyjną podmiotu Skup Surowców Wtórnych “ZŁOMIARZ” w Bażanówce. Podczas kontroli stwierdzono, że przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie odzysku odpadów, polegającą na demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji bez uregulowanego stanu formalno-prawnego w zakresie wytwarzania i gospodarowania odpadami. Demontaż prowadzony był poza obiektem budowlanym, na otwartym terenie, bezpośrednio na powierzchni gruntu – informuje Katarzyna Piskur, rzecznik prasowy.

WIOŚ w Rzeszowie. – Dokonano oględzin terenu, na którym magazynowane były odpady oraz prowadzony był demontaż pojazdów. Stwierdzono wizualnie ślady zanieczyszczenia gruntu substancjami ropopochodnymi. Pracownicy Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie dokonali kontrolnego poboru prób gleby do analiz laboratoryjnych. Wyniki badań zawartości oleju mineralnego (węglowodorów C12-C35) w pobranych próbkach gleby nie wykazały przekroczeń ustalonych standardów jakości.
O ustaleniach kontroli poinformowano także wójta Zarszyna. Ponadto informacje nt. ustaleń zostały przekazane do Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klijent
Klijent
9 lat temu

Syf to nie wszystko.
Właściciel to niezły oszust.
Do dzisiaj wisi mi kasę , a jak przyjadę odebrać to telefon wyłaczy i potrafi za dom uciec.

ppp rbr
ppp rbr
9 lat temu

Sam sie naucz czytac bo cos ci to nie wychodzi podstawówkę skończyłeś

Samochód
Samochód
9 lat temu

Nie potraficie czytać,że „w pobranych próbkach gleby nie wykazały przekroczeń ustalonych standardów jakości”.
Przeczytajcie dokładnie artukuł a potem się wypowiadajcie „inteligencje”.

pracownik rbr
pracownik rbr
9 lat temu

to sobie go weź jako sąsiada i mieszkaj koło tego syfu będziesz miał blisko po części
jak byś widział jak te auta rozbierał to byś części kupował w sklepie wiem bo sam tam robiłem do tej pory kasy nie widze

Złomy
Złomy
9 lat temu

Większy smród to mają w Bażanówce ludzie koło domu jak wylewają szambo.Wiocha i tyle. Ja tam byłem i nigdy nic takiego nie widziałem. Pożądny człowiek i zawsze mi doradzi co trzeba oby więcej takich auto-złomów. Jak ma ktoś problem to po co tam jeździ. Ja jestem zadowolony i polecam.

Zdenerwowany klijent
Zdenerwowany klijent
9 lat temu
Reply to  Złomy

a jak wszystkie oleje ropa idzie w ziemie to jest oki
ludzie potem mają jesć z takich pól ????
po 2 doradzic doradzi ale zapłacić nie zapłaci
jeżdziłem do niego po kase i h.. z tego
ludzie m

Tomek
Tomek
9 lat temu

Ja tam byłem smród syf i tyle powinni to zlikwidować pare lat temu