Toaleta dla niepełnosprawnych jest, ale… zamknięta

Niepełnosprawny czy pełnosprawny - raczej nikt nie ma ochoty oznajmiać całemu światu, że musi pójść tam, gdzie nawet król potrzebował odrobinę intymności. Fot. Autor

RZESZÓW. Klienci się skarżą, manager przeprasza.

- Jestem osobą niepełnosprawną, chodzę o dwóch laskach. Kiedy byłem na zakupach w galerii przy placu Wolności, chciałem skorzystać z toalety dla niepełnosprawnych. Zastałem zamknięte drzwi, a na nich kartkę: “W celu skorzystania proszę wezwać ochronę” – opowiada jeden z naszych Czytelników. – Poczułem się upokorzony i napiętnowany. W dodatku nie miałem telefonu. Odechciało mi się zakupów na całe życie i wychodzenia z domu. Czy tak ma wyglądać działanie na rzecz wyrównywania szans w XXI wieku? To oburzające.

W tej sprawie zwróciliśmy się do właścicieli galerii handlowo-usługowej. – Potwierdzamy informację, że toaleta dla osób niepełnosprawnych w Center Parku jest otwierana przez ochronę obiektu na indywidualną prośbę osoby niepełnosprawnej, przy czym chcemy wyraźnie podkreślić, że jest to sytuacja chwilowa i przejściowa – poinformował Robert Podkulski, marketing manager. – Takie rygorystyczne rozwiązanie zastosowaliśmy po serii kilkunastu aktów wandalizmu toalet Center Parku.

Ograniczenie dostępu do toalet jest skierowana głównie do osób wyrządzających szkody w toaletach. W ten sposób dbamy o komfort i bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych korzystających z toalet.

Będzie lepiej
Jak dodał marketing manager: – Obecnie jesteśmy w trakcie uruchamiania rozwiązania docelowego polegającego na tym, że osoba niepełnosprawna, która chce skorzystać z toalety powinna użyć specjalny przycisk alarmujący ochronę o konieczności otworzenia dla niej drzwi.

Nie kryje również, że o wiele wygodniejszym rozwiązaniem byłoby otworzenie toalet. – Jednak nasze doświadczenia pokazują, że udostępnienie toalet spowoduje w krótkim czasie ich zdewastowanie przez bywalców pobliskiego dworca. W takiej sytuacji musimy szukać rozwiązań ograniczających dostęp do toalet dla tych osób – zauważył Robert Podkulski. – Jest nam niezmiernie przykro, że rodzi to chwilowe utrudnienia dla osób niepełnosprawnych, za co ich serdecznie przepraszamy.

***
Niepełnosprawny czy pełnosprawny – raczej nikt nie ma ochoty oznajmiać całemu światu, że musi pójść tam, gdzie nawet król potrzebował odrobinę intymności. Mamy nadzieję, że poszukiwanie lepszego rozwiązania nie potrwa długo i toaleta znów będzie mogła – już bez żadnych barier – służyć niepełnosprawnym. Oni mają już wystarczająco trudne życie.

Beata Sander

do “Toaleta dla niepełnosprawnych jest, ale… zamknięta”

 1. Weronika Z

  Cieszy mnie, że coraz częściej myśli się o niepełnosprawnych. Szkoda jednak, że wciąż istnieje taka bezmyślność – czy nie wiem jak to ująć inaczej. Mam w rodzinie osobę niepełnosprawną i wiem, jak ważne jest dla niej odpowiednie przystosowanie pomieszczeń. Po wypadku konieczne było przeprowadzenie gruntownego remontu całego mieszkania. Największy problem był z łazienką, ale na szczęście w Akcjum udało nam się wynegocjować mały rabat.

 2. K. Bimbała

  Mam delikatne pytanie do Sanepidu : jakby tak zamknąć podwoje do czasu otwarcia tego przybytku co stanowić powinien integralną część dostępną bez żadnych próśb szczególnie niepełnosprawnych?.

 3. VV

  czyli wandale dzialaja chwilowo. panie Podkulski Jr ! to tylko i wylacznie wasza sprawa jak sobie poradzicie. toaleta ma byc bezplatna i otwarta i w nienagannym stanie sanitarno-technicznym.

 4. abc

  XXI wiek, a w galerii handlowo-usługowej Center Park => toaleta płatna 1pln hahahahah, takie rzeczy tylko w stolycy innowacji………….

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.