Toksyna botulinowa (botox) – pogromca zmarszczek mimicznych

Fot. Mat. prasowe

Zmarszczki mimiczne na twarzy to zmora wielu kobiet. Można z nimi jednak skutecznie walczyć – najlepszy wybór to toksyna botulinowa, czyli botox!

Nowoczesna medycyna estetyczna oferuje szeroką gamę procedur, które pozwalają nie tylko na poprawę wyglądu, ale również samopoczucia. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej – botox, w polskiej pisowni botoks, pozwala na skuteczne zniwelowanie zmarszczek mimicznych.

Czym dokładnie jest botoks? Kiedy warto zdecydować się na niego zdecydować? Jak przebiega wstrzykniecie toksyny botulinowej? W końcu, gdzie można przeprowadzić zabieg?

Toksyna botulinowa – co to jest?

Toksyna botulinowa, a dokładnie toksyna botulinowa typu A, w skrócie botox – botoks, jest preparatem, który stosowany jest w medycynie od lat.

Pod tym terminem kryje się jad kiełbasiany, który wytwarzany jest przez bakterie – laseczki jadu kiełbasianego Clostridium botulinum. W naturalnych warunkach powstaje on głównie w glebie, a także w starych wędlinach i konserwach, skąd także pochodzi jego nazwa. Ten używany podczas zabiegów jest produkowany w laboratoriach, dlatego cechuje się odpowiednią czystością.

Botoks jest silną toksyną działającą na układ nerwowy – w małych dawkach posiada jednak działanie dobroczynne. Używany jest między innymi przy leczeniu kurczu mięśni, nadmiernej potliwości, migren, a także znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej jako sposób na niwelowanie zmarszczek mimicznych.

Swoją skuteczność botoks zawdzięcza specyficznemu działaniu. Preparat powoduje miejscowe zablokowanie przewodnictwa pomiędzy nerwami a mięśniami, a tym samym wywołuje czasowe „wyłączenie” mięśnia lub zmniejsza jego aktywność. Po pewnym czasie połączenia nerwowe są odbudowywane, więc botoks ma odwracalne działanie.

Botoks w walce ze zmarszczkami mimicznymi

Toksyna botulinowa typu A jest skutecznym sposobem na walkę ze zmarszczkami pochodzenia mimicznego.

Wstrzyknięta w zmarszczkę powoduje wygładzenie mięśnia, który odpowiada za jej widoczność, a tym samym powoduje jej zlikwidowanie. W rezultacie twarz wygląda na zrelaksowaną i młodszą.

Toksyna botulinowa najlepiej działa na:

  • zmarszczki wokół oczu, „kurze łapki”
  • zmarszczki pomiędzy brwiami – „lwia zmarszczka”
  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • „zmarszczki palacza” nad górną wargą
  • ukośne zmarszczki w górnej części nosa

Oprócz tego botoks może być używany w niwelowaniu innych niedoskonałości, między innymi pozwala na podniesienie opadających powiek, łagodzi bruksizm – zgrzytanie zębów, może podnieść opadającą końcówkę nosa, unieść kąciki ust.

Jak wygląda zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej?

Zabieg, podczas którego wykorzystywany jest botoks, jest bezpieczny i nie niesie ze sobą poważnego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Może być stosowany już u osób po dwudziesty roku życia i wielokrotnie ponawiany.

Lekarz medycyny estetycznej po wstępnych konsultacjach z pacjentem oznacza miejsca, w których wstrzykiwany jest preparat. Przy wstrzyknięciu można zastosować miejscowe znieczulenie kremem znieczulającym, aby zniwelować dyskomfort.

Sam zabieg trwa kilkanaście minut i po nim pacjent może powrócić do prowadzenia normalnych aktywności ze wskazanymi zastrzeżeniami, na przykład unikanie sauny, opalania się przez kilka dni po zabiegu.

Pierwsze efekty zabiegu zaczynają być widoczne po 3-4 dniach, ale na pełen rezultat trzeba zaczekać około 7-14 dni. Zablokowanie pracy mięśni trwa przez około 3-6 miesięcy zależnie od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Czynność mięśni powraca stopniowo w miarę odbudowy zakończeń nerwowych. Po tym czasie botoks może być wykonany kolejny raz.

Gdzie wykonać botoks?

Zabieg taki jak redukowanie zmarszczek botoksem powinien być wykonany przez specjalistę w tej dziedzinie – lekarza medycyny estetycznej.

Usługi w tym zakresie oferuje między innymi Klinika Medycyny Estetycznej Art Derma Clinic z Rzeszowa.

Zatem wtedy, gdy liczy się skuteczna walka ze zmarszczkami mimicznymi, warto postawić na botoks – to gwarancja najlepszych efektów!

Artykuł partnera