Towar wywożony z UE może „wyparować” na granicy

- Choć wydaje się to niemożliwe, na tym krótkim odcinku na granicy towar może "wyparować" z dokumentów, a to może oznaczać kłopoty dla eksportera

MEDYKA, KORCZOWA, KROSCIENKO. Jak towar znika nagle na linii granicznej?

Jeśli z terenu UE wywozi się towar na eksport można skorzystać z zerowej stawki VAT. Jest to niewątpliwie ulga dla eksporterów. Okazuje się jednak, że zamiast spodziewanych zysków mogą mieć kłopoty ze „skarbówką” sprzedając towar na Ukrainę. Dlaczego? Otóż dlatego, że zdarza się, iż towar na linii granicznej …znika.

Ostatnio na przejściach granicznych z Ukrainą pojawia się sporo samochodów osobowych wyładowanych po brzegi towarami różnego typu. Ilości towarów, a także to, że kilka aut wiezie rzeczy, do których przedstawiany jest jeden dokument celny, ewidentnie wskazuje na handlowy cel wywozu. Po polskiej stronie wszystko jest legalne: nasi celnicy rejestrują auto, jako odprawione w ruchu ciężarowym, a towar, jako objęty zerową stawka VAT. A na linii granicznej towar …znika. Oczywiście nie fizycznie. Po prostu wjeżdżający na Ukrainę nie zgłasza go i nie przedstawia do kontroli polskich dokumentów celnych. Ukraiński celnik nie wpisuje niczego do rejestru handlowego, a importer nie płaci cła i podatków obowiązujących na Ukrainie. Jeśli na przykład kontrolujący eksportera urząd skarbowy zapyta ukraińskie służby celne czy konkretny towar z danej firmy wyjechał na Ukrainę, otrzyma informację, że nie. Eksporterowi może nawet nie przyjść do głowy, że towar, który uczciwie, ciesząc się z zysków sprzeda na eksport, został z rozładowany na kilka samochodów osobowych, które oficjalnie wjechały, jako „osobówki” na Ukrainę, a faktycznie przewieziony towar nie istnieje w dokumentach po stronie ukraińskiej. A proceder ma już charakter nagminny. Polscy celnicy z Medyki tylko w ciągu jednej zmiany ukarali mandatami aż 30 kierowców „osobówek”, które faktycznie „robiły” za ciężarówki, a dokumenty i faktyczna ilość towaru wywożonego różniła się. Funkcjonariusze ograniczają też wywóz towarów samochodami, które nie są do tego przystosowane, na przykład z powodu niemożności nałożenia plomb celnych.

Monika Kamińska