Tradycje Trzeciego Maja

Organizatorami konferencji były Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Uniwersytet Rzeszowski, Regionalne Stowarzyszenie Pamięci Historycznej "Ślad” i Podkarpacka Inicjatywa Obywatelska.

RZESZÓW. Konstytucja Trzeciego Maja słusznie uznawana jest za jedno z najszczytniejszych osiągnięć Polaków, i powinniśmy być z niej dumni – to konkluzja sympozjum „Znaczenie Konstytucji 3 Maja dla współczesnych Polaków”, które odbyło się na Uniwersytecie rzeszowskim.

Udział wzięło w nim ponad sto osób, głównie uczniów liceów i studentów. Zdaniem dr Macieja Kijowskiego, jednego z prelegentów sympozjum,  naszej pierwszej konstytucji nie należy przeceniać, ale należy doceniać, gdyż cały czas w polskich ustawach zasadniczych są odwołania do niej.
– Niewiele osób wie, że do tej pory obowiązuje konstytucja republiki San Marino, uchwalona w 1600 roku – przypomniał Kijowski.

Z kolei Janusz Kujawa, nauczyciel i działacz Regionalnego Towarzystwa Pamięci Historycznej Ślad w Rzeszowie przypomniał, że w Rzeszowie, jako w jednym z nielicznych miast w czasach Polski Ludowej główny deptak miał nazwę 3 Maja.

Podczas dyskusji poruszono m.in. egzekucji prawa. Wciąż bowiem polską bolączką są niejasne przepisy.  – W 2005 roku zostałem wybrany przewodniczącym Rady Miasta większością jednego głosu – mówił Andrzej Dec, rzeszowski radny. – Ta decyzja nie została zakwestionowana przez wojewodę. Ale po pewnym czasie podobne wybory w innych samorządach w Polsce zostały zakwestionowane. Teraz znowu jest to zgodne z prawem.

Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli i głowna organizatorka uważa, że sympozjum pozwoli uczestniczącym w nim młodym ludziom poznac wartość polskiej myśli konstytucyjnej, a co za tym idzie patriotyzmu.
– Chcieliśmy pokazać, że można być dumnym z polskiej historii, a nasz kraj to centrum Europy – dodaje Wróblewska.

Organizatorami konferencji były Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Uniwersytet Rzeszowski, Regionalne Stowarzyszenie Pamięci Historycznej „Ślad” i Podkarpacka Inicjatywa Obywatelska.
ac

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments