Trudne sytuacje kształtują charakter

- Nie pozwoliliśmy rywalom rozwinąć skrzydeł, ale najbliższy mecz w Pucharze Polski z AZS-em już taki łatwy nie będzie – mówi po zwycięstwie w Olsztynie Andrzej Kowal, trener siatkarzy Asseco Resovii. Fot. Wiesław Kozieł

PLUSLIGA. Efektowne zakończenie roku w wykonaniu Asseco Resovii.

Siatkarze Asseco Resovii zakończyli 2011 rok efektownym zwycięstwem w Olsztynie. Wygrana odniesiona w dobrym stylu jest tym bardziej cenna, że zespół trenera Andrzeja Kowala wystąpił na Warmii i Mazurach w mocno okrojonym składzie. W ekipie z Rzeszowa zdolna do gry była tylko dwójka przyjmujących, ponieważ chory na grypę Mateusz Mika został w hotelu, a Marko Bojić ze “względów osobistych” nie pojechał do Olsztyna.

– Zagraliśmy dobrze we wszystkich elementach – mówi trener ANDRZEJ KOWAL. – Rozmawialiśmy ostatnio o spokoju w grze i udało się go utrzymać. Ten mecz pokazał, że jeżeli wypracowuje się na początku przewagę punktową, szczególnie w takim elemencie jak atak po pierwszym przyjęciu, to później jest dużo łatwiej grać. Jeśli gramy na wysokim procencie po przyjęciu zagrywki, możemy sobie pozwolić na zdecydowanie większe ryzyko samej zagrywki. Wiemy bowiem, że ten pierwszy atak skończymy. Nasz potencjał na zagrywce pozwolił ustawić ten mecz.

– Na pewno miał pan spore obawy przed meczem, bo do dyspozycji było tylko dwóch przyjmujących, a do tego Paul Lotman był mocno przeziębiony…
– Lotman sam zdecydował, że wobec sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, zagra mimo swojej choroby. Na porannym treningu go nie było, nie wychodził z hotelowego łóżka, a my na przyjęciu trenowaliśmy z Grozerem. Była tak opcja, że jakby Paul czuł się źle, to wówczas Georg zagrałby na jego pozycji. Nie było jednak sensu kombinować, bo mimo tych zdrowotnych problemów, naprawdę zagrał bardzo dobrze. Na pewno mieliśmy obawy, bo AZS ostatnio sprawił sporą niespodziankę wygrywając z ZAKSĄ, ale nie pozwoliliśmy im rozwinąć skrzydeł. Jestem jednak przekonany, że najbliższy mecz w Pucharze Polski już taki łatwy nie będzie. Olsztynianie gorzej już nie zagrają, a my musimy utrzymać koncentrację i motywację w kolejnych pojedynkach.

– W grze zespołu widać też było podwójną mobilizację i determinację, którą wywołały chyba problemy kadrowe…
– Myślę, że tak. Powiedziałem w szatni, że trudne sytuacje kształtują charakter zespołu i zawodnicy pokazali to na boisku. Musimy też jednak zdawać sobie sprawę, że potrzebujemy wszystkich ludzi do grania. Nie po to ściągaliśmy przed sezonem tylu zawodników, żeby teraz grać jedną szóstką. Oczywiście, jak nasza gra się układa, to nie ma sensu robić zmian.

– Czy te “problemy osobiste” Marko Bojica (spóźnił się na samolot i nie pojechał z zespołem do Olsztyna) wpłyną w jakiś sposób na jego pozycję w zespole?
– Będę z nim rozmawiał, jestem otwarty na jego powrót do zespołu. Szczerze powiedziawszy, to ja bardzo liczę na niego. Jest nam bardzo potrzebny, co choćby udowodnił w meczu w Warszawie, gdzie bardzo nam pomógł. W styczniu gramy praktycznie co trzy dni i zespół musi być w komplecie.

Rozmawiał w Olsztynie, RAFAŁ MYŚLIWIEC

Indykpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia 0-3 (19:25, 15:25, 15:25)
AZS: Hernán 2, Ferens 8, Gunia 4, Kadziewicz 5, Siezieniewski 7, Krzysiek 8 oraz Mierzejewski (libero), Łukasik, Gaca, Winnik.
Asseco Resovia: Tichacek 2, Grozer 15, Achrem 19, Nowakowski 8, Grzyb 6, Lotman 7 oraz Ignaczak (libero)
Sędziowali: Wojciech Kasprzyk (Częstochowa) i Waldemar Niemczura (Węgierska Górka). Widzów 2,5 tys. MVP meczu: Olieg Achrem.

Wyniki innych meczów: Delecta Bydgoszcz – AZS Politechnika Warszawska 3-2 (18:25, 25:27, 25:22, 25:20, 17:15), PGE Skra Bełchatów – Lotos Trefl Gdańsk 3-0 (25:20, 25:23, 25:10), Jastrzębski Węgiel – Tytan AZS Częstochowa 3-0 (25:19, 25:15, 25:22), Fart Kielce – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0-3 (18:25, 23:25, 28:30).

W następnej kolejce (13.01.): Lotos Trefl Gdańsk – Delecta Bydgoszcz; (14.01.) AZS Politechnika Warszawska – Jastrzębski Węgiel, Asseco Resovia – Fart Kielce (godz. 17); (15.01.) ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów, (16.01.) Tytan AZS Częstochowa – Indykpol AZS UWM Olsztyn.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments