Trujące spaliny

Każdy ma styczność z tymi zanieczyszczeniami, dlatego warto wiedzieć, jakie zagrożenia powodują.

Paliwo, które jest powszechnie stosowane do napędzania samochodów, pochodzi z ropy naftowej. Niestety, produkty spalania tego paliwa są toksyczne i działają niekorzystnie na ludzi.

Silnik spalinowy nie jest najlepszym źródłem napędu do samochodu, ale obecnie jest to jedyny tani i ogólnie dostępny napęd.

W teorii produktami spalania paliwa pochodzącego z ropy naftowej powinna być woda i dwutlenek węgla. Ale – jak wiadomo – teoria często mija się z praktyką i tak, niestety, jest w tym przypadku. Paliwo praktycznie nigdy nie spala się całkowicie w cylindrach. W wyniku częściowego spalenia mieszanki paliwowo-powietrznej powstają składniki, z których jedne są toksycznie obojętne (azot, tlen, para wodna, wodór, dwutlenek węgla), a inne mają szkodliwe oddziaływanie na organizmy żywe (tlenek węgla, węglowodory, tlenki azotu, aldehydy, tlenki siarki i cząstki stałe). Obecnie każdy ma styczność z tymi zanieczyszczeniami, dlatego warto wiedzieć, jakie zagrożenia powodują.

Tlenek węgla (CO) powstaje podczas spalania z niedoborem tlenu. CO powoduje bóle i zawroty głowy, osłabienie, duszności, utratę przytomności, a nawet śmierć. Jest jednym z bardziej toksycznych składników spalin, ponieważ powoduje niedostateczne dotlenienie organizmu. Systematyczne lub długotrwałe zatrucia tlenkiem węgla mogą powodować zaburzenia psychiczne.

Węglowodory (HC) pojawiają się w wyniku niezupełnego spalania i mają duży udział w tworzeniu smogu komunikacyjnego. Właściwości toksyczne są uzależnione od ich budowy. Węglowodory szeregu etylenowego powodują podrażnienie dróg oddechowych oraz objawy narkotyczne. Niebezpieczną grupę stanowią węglowodory aromatyczne. Monocykliczne wywołują zawroty głowy i utratę świadomości. Jednak najbardziej niebezpieczne są węglowodory aromatyczne wielopierścieniowe, które uszkadzają układ krwionośny i szpik kostny oraz działają rakotwórczo.

Tlenki azotu (NOx) powstają w wysokiej temperaturze przy spalaniu ubogich mieszanek. Przyczyniają się do powstawania tzw. kwaśnych deszczy. NOx bardzo szybko wchłaniają się do organizmu, powodują osłabienie, drętwienie nóg, zmiany w centralnym układzie nerwowym, zwyrodnienie mięśnia sercowego.

Cząstki stałe (PM) to “specjalność” silników wysokoprężnych. W silnikach benzynowych występują tylko w śladowych ilościach. Zawierają niespalony węgiel (sadza) oraz różne rodzaje węglowodorów. Bardzo łatwo wchłaniają CO, HC, SO, NOx co powoduje ich ogromną toksyczność. Mają małe wymiary, długo utrzymują się w atmosferze, są łatwo wchłaniane przez układ oddechowy i mają działanie rakotwórcze.

Grzegorz Burda

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ewerton
ewerton
7 lat temu

Bo to Polska przyjacielu, kraj o niskiej świadomości ekologicznej. Na tzw. Zachodzie z miejsca zabrano by dowód rejestracyjny i dowalono kilka tys. euro mandatu dla przewoźnika.

zamalo
zamalo
9 lat temu

A dlaczego z rur autobusów miejskich lecą na innych użytkowników ulic kłęby sadzy?
Dlaczego nie reaguje żadna inspekcja ?