Truskawka – źródło młodości i zdrowia

Fot. Archiwum

Na życzenie Naszych Czytelników, którym podobała się nasza rubryka przybliżająca plusy i minusy owoców i warzyw sezonowych wracamy i przypominamy o walorach królujących obecnie na rynku truskawek.

PLUSY

- cenne źródło witamin. Truskawki zawierają więcej witaminy C niż cytryny i grejpfruty, Ponadto są bogate w witaminę A, odpowiadającą za prawidłowe widzenie o zmroku, zmniejszającą rogowacenie naskórka, poprawiającą koloryt skóry, chroniącą skórę przed promieniami UV i zwiększającą zawartość kolagenu w skórze właściwej. Nie brakuje w niej też witamin z grupy B, które wspomagając układ nerwowy, łagodzą stres
- ze względu na wysoką zawartość żelaza truskawki są ważne w diecie kobiet. Są krwiotwórcze dlatego chronią przed anemią.
- wapń obecny w truskawkach wzmacnia kości i zęby
- fosfor usprawnia pracę serca i nerek, a w połączeniu z magnezem (odżywia komórki nerwowe i mózg) odkwaszają organizm
- owoce te bogate w sole organiczne poprawiają też przemianę materii, a pektyny oczyszczają jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływają na naturalną florę bakteryjną
- są również źródłem kwasu elegonowego, który chroni przed nowotworami (nasze babcie leczyły nimi grzybice, trądzik i oparzenia słoneczne).
- truskawkom przypisuje się także właściwości odtruwające i oczyszczające, gdyż wspomagają spalanie tłuszczów. A to wszystko za sprawą bromeliny, enzymu, który rozkłada białka.
- zawierają pektyny – rozpuszczalny w wodzie błonnik, obniżający poziom cholesterolu (zapobiegając zawałom serca i udarom mózgu) i neutralizujący substancje toksyczne.
- posiadają, podobnie jak czosnek lub cebula bakteriobójcze substancje, fitocyny, dlatego działają jak antybiotyk zapobiegając zakażeniom.
- ich zasadotwórcze i moczopędne właściwości sprawiają, że są wielkimi sprzymierzeńcami w walce z chorobami reumatycznymi i artretycznymi. Obniżają kwasowość moczu i z tego powodu polecane są przy schorzeniach wątroby, nerek, kamieniach moczowych i żółciowych oraz przy podagrze.
- maseczki z truskawek doskonale nawilżają, odświeżają cerę i wygładzają zmarszczki.
- sokiem z tych owoców można wybielić przebarwienia na skórze, rozjaśnić piegi i złagodzić objawy egzem (wyprysków).

MINUSY

- Czerwony przysmak jest mocno alergizujący. Najczęściej alergia objawia się różnego rodzaju pokrzywkami i biegunkami.
- owoce te bardzo szybko się psują, dlatego przy zakupie trzeba zwracać dużą uwagę na ich jakość. Maksymalny czas jaki mogą być trzymane w lodówce to dwa dni.

anja, am

ZA TYDZIEŃ: RZODKIEWKA.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.