Truskawki od czerwca po 20 zł?

Od połowy maja, gdy zacznie się sezon na krajowe truskawki, będą one sprzedawane po 7 zł

PODKARPACIE. Po mroźnej zimie pogorszyły się uprawy czerwonych owoców

W połowie maja kilogram truskawek może kosztować nawet 20 zł – alarmują eksperci ds. rolnictwa. Z kolei jak twierdzą podkarpaccy plantatorzy owoce te będą na pewno droższe, ale nie aż tak, jak twierdzą “eksperci”. W sezonie mogą kosztować 7 zł, czyli o 2 zł więcej niż w ubiegłym roku. Wzrost cen podyktowany będzie zmniejszeniem upraw, bo większość tych owoców zniszczyła zima i rośliny te wymarzły w lutym.

Truskawek więc w sprzedaży będzie mniej niż w minionych latach.  Polscy plantatorzy twierdzą, że 2011 rok będzie najgorszy dla truskawek od… 30 lat. Według ekspertów w tym roku opóźni się sezon na te owoce i owoców będzie mniej – w wielu województwach może nawet od 60 do 70 procent. Lepiej jest na Podkarpaciu, gdzie według szacunków  szkody w uprawach wynoszą od 20 do 30 procent.

– Jeżeli rolnik dostanie od zakładu przetwórczego po trzy złote za kilogram truskawek, to powinien być zadowolony – twierdzi Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej i zarazem plantator truskawek. – Wyższe ceny będą zaś za truskawki konsumpcyjne, czyli sprzedawane na targowiskach i w sklepach. Od połowy maja, czyli na początku sezonu powinny kosztować od 6,50 do 7 zł.  To o 2 złote więcej niż w 2010 roku. Wprawdzie tych owoców w tym roku będzie mniej i gorszej jakości, ale nie sądzę żeby ich cena wzrosła aż dwa lub trzy razy, jak mówią eksperci. Gdyby kosztowały 20 złotych, to nikt by ich nie kupował.

Prezes Bartman zaprzecza też, że ceny truskawek będą podbijane przez spekulantów. Jego zdaniem możliwe było to w przypadku cukru, ale nie w przypadku tych owoców. Mogą być bowiem przetrzymywane tylko przez krótki okres i jeżeli nie uda się ich szybko sprzedać, to zgniją. A krótki okres sprzedaży nie pozwala na jakiekolwiek spekulowanie cenami.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
niezł.
niezł.
10 lat temu

Od jutra w Kauflandzie będą po 3,99 za kilogram.