Truskawkowe szaleństwo z Iskierką

3-letnia Julcia z tatą i 5-letnia Antosia pod opieką babci pomagały w napełnieniu miksera truskawkami. Fot. Paweł Bialic
3-letnia Julcia z tatą i 5-letnia Antosia pod opieką babci pomagały w napełnieniu miksera truskawkami. Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Mali pacjenci wzięli udział w warsztatach kulinarnych.

– Z pacjentami, ich rodzicami i personelem Kliniki Onkohematologii w rzeszowskim Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 nawiązaliśmy współpracę z początkiem roku. Dziś inaugurujemy cykl warsztatów dotyczący zdrowego żywienia, które jest kluczowa sprawą dla dzieciaków osłabionych chorobą. Chcemy ich zachęcić do czynnego uczestnictwa w przygotowywaniu wspaniałych musów – mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes fundacji Iskierka.

Mali pacjenci razem z opiekunami i gościem specjalnym Iskierki – Katarzyną Stankow – przyrządzali: mus z truskawkowy z jogurtem, truskawkowe markizy z masłem orzechowym, owocowy koktajl, krem czekoladowy z awokado z kokosową śmietanką.

– Chcemy, aby maluchy z woj. podkarpackiego leczone z rzeszowskiej klinice także mogły brać udział w różnorodnych i innowacyjnych projektach naszej fundacji, a rodzice małych pacjentów mogli korzystać ze wsparcia finansowego – mówi Jolanta Czernicka-Siwecka.

Na oddziale prowadzone są zajęcia z arteterapii, które zmniejszają skutki psychologiczne leczenia onkologicznego, rozwijając talenty i pasje małych pacjentów. Oprócz drobnego sprzętu chcemy też przekazać skaner do żył, który zminimalizuje ból u maluszka. Działa on w ten sposób, że przyłożony do ręki uwidacznia położenie wszystkich żył głębokich. To daje pielęgniarce pewność, ze wkłuje się za pierwszym razem – mówi.

Rzeszowska Klinika Onkohematologii Dziecięcej działa od grudnia 2014 r. i jest jedynym tego typu ośrodkiem w województwie podkarpackim. Oddział dysponuje 15 łóżkami stacjonarnymi, a dodatkowo 4 łóżkami w ramach pobytu dziennego. Klinika prowadzi diagnostykę i specjalistyczne leczenie chorób nowotworowych i hematologicznych wieku dziecięcego. Prawie cały czas ma pełne obłożenie, to znaczy, ze była bardzo potrzebną inwestycją. Kierownikiem kliniki jest dr n. med. Radosław Chaber.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o