Trwa moda na serialowe imiona

Moda na serialowe imiona to zdecydowanie znak naszych czasów. Kiedyś wybierano przede wszystkim imiona, które od lat powtarzały się w rodzinach. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Sprawdziliśmy, jakie imiona najczęściej nadawano dzieciom w 2012 roku.

Jedne na topie, drugie na cenzurowanym. Rodzice dzieci urodzonych w 2012 chętnie nadają im krótkie wdzięczne imiona spopularyzowane przez seriale telewizyjne. W odwrocie jest wciąż kultura słowiańska, z której nie czerpiemy sławnych imion naszych przodków.

Urzędy Stanu Cywilnego w całej Polsce podsumowują ubiegły rok. Liczą nowo narodzonych, poślubionych i tych, którzy odeszli. Zbierają także dane dotyczące imion, jakie nadano nowo narodzonym. I jak się okazuje, moda na imiona dotyczy całego kraju. Nie ma w Polsce regionów, które wyróżniały się pod tym względem od innych. Wszędzie podobają się imiona, dla których inspiracją są bohaterowie telewizyjnych seriali i popularni aktorzy.

I tak, już od dwóch lat ogromną popularnością cieszy się imię Lena, które jeszcze kilka lat temu było nadawane bardzo rzadko. Dużą, ale już nie tak wielką popularnością cieszą się także imiona: Julia, Maja, Zuzanna i Amelia, Aleksandra, i Zosia.

Wśród chłopców popularne są imiona krótkie: Jakub, Kacper, Filip, Adam. Sporo jest także Janów, Piotrów i Szymonów.

Są także nowości, które w obecnym roku mają szansę zdobyć jeszcze większą popularność, to: Iga, Laura, Nina, Leon, Borys i Bruno.

Według MSW, numerem jeden w Polsce jest Anna i Piotr, potem Maria i Krzysztof, następnie Katarzyna i Andrzej, Małgorzata i Jan oraz Agnieszka i Stanisław. Na cenzurowanym jest wiele słowiańskich imion, m.in.: Bronisław, Władysław i Czesław i ich żeńskie odpowiedniki. Jak wynika z urzędowych statystyk, imion tych już się na chrztach nie spotyka.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o