Trwa zbiórka nakrętek dla chorej Emilki

Konieczna jest stała, bardzo kosztowna rehabilitacja, która pozwoli Emilce (6 l.) stanąć w przyszłości na własnych nogach. Fot. Archiwum rodzinne
Konieczna jest stała, bardzo kosztowna rehabilitacja, która pozwoli Emilce (6 l.) stanąć w przyszłości na własnych nogach. Fot. Archiwum rodzinne

KROSNO, KROŚCIENKO WYŻNE. Coraz więcej ludzi dobrej woli chce pomóc 6-latce.

Akcja zbierania plastikowych nakrętek dla małej Emilki Rysz (6 l.) z Krościenka Wyżnego nabiera coraz większego tempa. – Jesteśmy mile zaskoczeni tak pozytywnym odzewem akcji ze strony Czytelników. Liczymy na to, że uda się zebrać 5 ton nakrętek. Pieniądze pozyskane z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego wózka inwalidzkiego dla córeczki oraz na turnusy rehabilitacyjne – mówi nam pani Monika, mama dziewczynki.

Po nagłośnieniu sprawy w lokalnych mediach wielu mieszkańców Podkarpacia pospieszyło z pomocą.

Płynie fala pomocy
– Odebraliśmy mnóstwo telefonów od osób, które chcą nas wesprzeć. I tak na przykład zadzwoniła pani z Jasła, która chce nam przekazać dwie reklamówki nakrętek. Z kolei starsza kobieta z Brzozowa informowała, że ma w piwnicy 5 worków z plastikowymi nakrętkami dla Emilki. W najbliższym czasie postaramy się te nakrętki odebrać. Najbardziej jednak wzruszyła nas postawa pana, który z Cisnej przywiózł do naszego domu worek nakrętek. Obiecał, że nadal będzie je dla nas zbierał – mówi wzruszona ludzką dobrocią mama 6-latki.

Przypomnijmy, że Emilka przyszła na świat wraz ze swoim bratem Kornelem 26 września 2007 roku. Ważyła 2 kilogramy i miała trudności z oddychaniem. Mimo dobrych rokowań okazało się, że ma ubytek międzyprzedsionkowy (ASD), mózgowe porażenie dziecięce oraz niedowład czterokończynowy spastyczny. Sama nie siedzi i nie stoi. W przedszkolu porusza się pełzając. Korzysta z niezbyt wygodnego fotelika na kółkach, nie może brać czynnego udziału w zabawach.

– Pilnie potrzebuje nowoczesnego wózka inwalidzkiego, dzięki któremu będzie mogła prawidłowo siedzieć, łatwiej jej będzie się poruszać i w ogóle funkcjonować – podkreśla pani Monika. Część pieniędzy na kupno wózka przekazało PCPR i NFZ, brakuje jeszcze 5 tys. zł.

Emilka w marcu przeszła operację i z dnia na dzień radzi sobie coraz lepiej. – Wiele rzeczy nie może zrobić sama choćby chciała, jej rozwój intelektualny jest jednak w normie – mówi Monika Rysz.

Konieczne są także wyjazdy na turnusy. – Chcielibyśmy pojechać z Emilką na turnus rehabilitacyjny do jedynego w Polsce ośrodka, w którym niepełnosprawni uczą się poruszać na wózkach. Jest to Centrum Aktywnej Rehabilitacji Ruchowej dzieci „3 Korony” w Garbiczu (woj. lubuskie). Jesteśmy wpisani na sierpień na listę rezerwową – informuje Monika Rysz.

Rodzice Emilki wierzą, że ich córeczka będzie chodzić.

Gdzie można przynosić nakrętki
W akcję zbierania nakrętek dla małej Emilki zaangażowało się mnóstwo instytucji, w tym między innymi Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, czy krośnieńskie szkoły. – Zbiórkę nakrętek prowadzi większość sklepów w Krościenku Wyżnem. Można je także przynosić do domu Państwa Ryszów. Ponadto w sklepach, szkołach, czy aptekach na terenie Krosna także są zbierane nakrętki. Z mamą Emilki można kontaktować się dzwoniąc na nr: 668 125 887.

Rehabilitację Emilki można także wspomóc przekazując darowiznę na konto: Fundacja Dzieciom ,,Zdążyć z Pomocą”, ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa

Nr konta: Bank BPH S.A. 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 z dopiskiem: na rehabilitację Emilii Rysz 9333

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o