Trwałość opony zależy od kierowcy

Przed rozpoczęciem wyważenia koło powinno być oczyszczone lub umyte. Fot. GB

Jak przedłużyć żywotność ogumienia naszego pojazdu.

Opony są bardzo ważnym elementem samochodu, gdyż w znacznej mierze to od nich zależy nasze bezpieczeństwo. Należy więc poświęcić im trochę uwagi. Trud będzie się opłacał, gdyż w zamian otrzymamy bezpieczną podróż i znacznie zwiększymy ich żywotność.

Opona przenosi (lub nie) wszystkie siły z auta na drogę. A powierzchnia jaką styka się ona z podłożem to zaledwie wielkość kartki pocztowej. Wymagania są więc ogromne, niekiedy nawet bardzo sprzeczne ze sobą. Nowoczesna opona ma być cicha, zapewniać dobrą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni oraz powinna być trwała. Ale na nic zdadzą się wysiłki konstruktorów, jeśli kierowca zapomni całkowicie o istnieniu opon.

1. Bieżnik i ciśnienie
Opona zapewni odpowiednią przyczepność jeśli będzie wystarczająco głęboki bieżnik i odpowiednie ciśnienie. Niekorzystne jest niskie jak również zbyt wysokie ciśnienie. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta. W każdym samochodzie jest specjalna tabliczka informująca o prawidłowym ciśnieniu. Wg badań, w Polsce zbyt niskie ciśnienie jest w 70 proc. aut. A nieprawidłowe ciśnienie powoduje gorszą przyczepność i wydłużenie drogi hamowania. Samochód jeżdżący na oponach z ciśnieniem o 30 proc. niższym od zalecanego spala średnio o 0,3 litra benzyny więcej na każde 100 km niż auto jeżdżące na dobrze napompowanych oponach.

Ciśnienie trzeba sprawdzać najlepiej co dwa tygodnie i nie należy zapominać o kole zapasowym. Jeśli jest to tzw. dojazdówka to ciśnienie powinno wynosić ponad 4 atm. Oczywiście ciśnienie sprawdzamy przed jazdą, kiedy opony są zimne. Wybierając się w dalszą podróż maksymalnie obciążonym samochodem należy zgodnie z instrukcją zwiększyć ciśnienie w oponach. Jeśli ciśnienie jest niższe o 40 proc. od zalecanego to trwałość opony zmniejsza się aż o 60 proc.

2. Wyważanie
Opony wymagają okresowego wyważenia. Jeśli zauważymy drgania podczas jazdy nie należy zwlekać z naprawą, gdyż niewyważone koło powoduje oprócz gorszego komfortu jazdy także szybsze zużycie zawieszenia. Należy pamiętać, aby wyważać wszystkie koła, a nie tylko przednie. Oczywiście przed wyważeniem koło musi być dokładnie wyczyszczone lub umyte. Nie może być na nim błota, gdyż są to dodatkowe “ciężarki”, które szybko odpadną i wyważenie trzeba będzie powtarzać.

3. Stan zawieszenia
Na trwałość opon wpływ ma również stan zawieszenia. Jeśli będą uszkodzone amortyzatory bieżnik opony będzie miał tendencję do tzw. “ząbkowania”, co w efekcie będzie kwalifikowało oponę do wymiany. Również geometria zawieszenia ma wpływ na opony. Zła zbieżność spowoduje przyspieszone i nierównomierne zużycie boków opony. Złe kąty pochylenia koła także spowodują taką usterkę, która dodatkowo będzie się objawiać ściąganiem podczas jazdy.

KOMENTARZ

Bogusław Waltoś, właściciel serwisu oponiarskiego Delicja
Trwałość opon nie zależy tylko od stylu jazdy kierowcy, ale również od jego dbałości o opony. Przed rozpoczęciem jazdy należy obejść auto dookoła i sprawdzić, czy w kołach nie brakuje ciśnienia. Nie będzie przesadą, jeśli kierowca sprawdzi ciśnienie co dwa tygodnie, gdyż ma ono duży wpływ na trwałość opon. Jeśli jest za wysokie zużywa się środek bieżnika, a gdy jest za niskie wycierają się boki i opona szybko się zużywa. Ponadto deformują się klocki bieżnika i podczas jazdy powstaje ogromny hałas w wyniku ząbkowania. Efekt jest taki, że opona nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Jeżeli opona jest zdeformowana kierowca będzie odczuwał drgania podczas jazdy praktycznie cały czas. Natomiast gdy koło jest niewyważone drgania są wyczuwalne w pewnych zakresach prędkości. Pierwszy pojawia się przeważnie przy 90 km/h, a drugi jest od 140 do 160 km/h. Objawia się to drżeniem na kierownicy, jak również może być odczuwalna wibracja na całym samochodzie. Jeśli zauważymy takie objawy należy wyważyć koła.

Grzegorz Burda

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jozef
jozef
8 lat temu

Zapomnieliscie jeszcze o technice jazdy co ma tez
wpływ na trwałosc żywotnosc opon( sportowa jazda,hamowanie ze sprzegłem)