Trzeba ustalić maksymalną stawkę za śmieci

Rząd będzie musiał ustalić maksymalną stawkę za odbiór śmieci, której żadna gmina w Polsce nie będzie mogła przekroczyć. Fot. Wit Hadło
Rząd będzie musiał ustalić maksymalną stawkę za odbiór śmieci, której żadna gmina w Polsce nie będzie mogła przekroczyć. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre przepisy w ustawie o odpadach naruszają zasady sprawiedliwości podatkowej.

Jeżeli w gminach opłaty za odbiór śmieci będą za wysokie, to radni będą musieli je obniżyć. W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że brak maksymalnej stawki opłaty za wywóz odpadów narusza konstytucyjną zasadę sprawiedliwości podatkowej. – Rząd będzie musiał ustalić kwotę za śmieci, której w gminach nie będzie można przekroczyć – wyjaśnia Zbigniew Storek z Przemyskiej Gospodarki Komunalnej.

TK zajmował się trzema skargami na tzw. ustawę śmieciową. Sędziowie zdecydowali dać posłom 18 miesięcy na uzupełnienie obecnych regulacji w tej ustawie.

– W różnych gminach są różne stawki za odbiór odpadów – mówi Zbigniew Storek, członek zarządu Przemyskiej Gospodarki Komunalnej. – W Przemyślu i w sąsiednich gminach ostatnio obniżono opłaty z 11 do 9 zł od osoby za segregowane śmieci, a za nieposegregowane pozostała niezmieniona stawka, 15 zł. Wkrótce będzie tak, że rząd ustali maksymalną opłatę za śmieci, której nie będzie można przekroczyć w żadnej gminie.

Zbigniew Storek tłumaczy, że opłata śmieciowa jest nazywana podatkiem. Dlatego porównuje to do podatku od nieruchomości, którego maksymalną wysokość ustala rząd. Gminy więc muszą się dostosować do narzuconych odgórnie stawek za budynki i opłaty, które są ujęte w „widełkach” od minimalnej kwoty do maksymalnej. Tej najwyższej nie można przekroczyć.

Zdaniem przedstawicieli gminnych spółek komunalnych, w najbliższych miesiącach mieszkańcy nie odczują znacznych podwyżek opłat za śmieci. Eksperci twierdzą, że gminy nie będą horrendalnie podwyższać stawek, tylko dlatego, że rząd nie zdążył jeszcze przygotować maksymalnej opłaty, której nie będzie można przekroczyć.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments