Trzydziestolatek jest za stary i stażu nie dostanie

- Niestety nie ma programów dla 30-latków i nie mogą oni odbyć staży - mówi Janusz Cyzio z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. – Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia powiatowe urzędy pracy nie mogą więc na nie posyłać bezrobotnych w tym wieku. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Według nieżyciowych przepisów 29-latek jest jeszcze młody, ale gdy ma rok więcej jest już… wiekowy.

Masz trzydzieści lat lub więcej, to nie dostaniesz stażu dla bezrobotnego. Według przepisów, 20-latek jest młody dla powiatowych urzędów pracy, ale 30-latek to już „starzec”. Dlatego takich „wiekowych” osób  nie wysyła się na staże.

Zgodnie z art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zabrania się doradcom zawodowym i pośrednikom pracy posyłania osób, które mają 30, a nie skończyły 50 lat na staże, prace interwencyjne, roboty publiczne. To nieżyciowe i całkowicie nietrafione przepisy. Powiatowe urzędy pracy są więc bezradne, nie mogą pomóc takim osobom.

- Dla bezrobotnych do 30 roku życia są odpowiednie programy dotyczące stażów pracy i dla osób po 50. roku życia – wyjaśnia Janusz Cyzio, z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. – Takich programów nie ma dla trzydziestolatków i dla tych, którzy nie skończyły 50 lat. Sam znam osoby trzydziestokilkuletnie, które z tego powodu czują się pokrzywdzone. Jednak przy przyznawaniu staży kierujemy się ustawą o promocji zatrudnienia i nie możemy wysyłać na staże osoby w takim wieku.

Są jednak  wyjątki i 30-latkowie w  niektórych przypadkach mogą dostać staż. Dotyczy to osób, które znalazły się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Do tej grupy zalicza się bezrobotnych, którzy mają więcej niż 25 lat i są zarejestrowani w pośredniaku  co najmniej pół roku. Chodzi też o kobiety, które podjęły się zatrudnienia po urodzeniu dziecka, osoby bez kwalifikacji zawodowych, czy samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko oraz niepełnosprawni.

Według ekspertów te wyjątki dotyczą niewielu osób, a większość bezrobotnych w wieku 30 lat i więcej, niesłusznie pozbawia się możliwości odbycia stażu. Przedstawiciele urzędów pracy uważają, że dzielenie bezrobotnych na kategorie wiekowe nie ma sensu. Sami urzędnicy wiedza, jakiego wsparcia potrzebują konkretni bezrobotni, ale niestety muszą się kierować przepisami, które są niekorzystne dla wielu osób.

Mariusz Andres

do “Trzydziestolatek jest za stary i stażu nie dostanie”

 1. obywatel

  W POlandi 30 latek ma wybór albo wyjechać albo zdechnąć

 2. ROMAN

  król w 1772 roku pobrał z kasy – ościennych ” przyjaciół ” 6000 dukatów- co było potem wszyscy wiemy – czy idziemmy w tym samym kierunku ?

 3. K.Bimbała

  smutny- jesteś bardzo smutny i bardzo bezradny w dodatku chamski do osób , które postrzegają konieczność zmian w Polsce nie bojących się ruszyć własnego dupska w obronie innych!. Pomyśl zanim zaczniesz na nich bluzgać ?.

 4. wiesiek

  A jak skończyłem 61 lat ZUS mnie uzdrowił zezwolił na podjęcie ostatnio wykonywanej pracy elektromontera.30 latek w/g ministerstwa pracy to starzec a 61 latek 11lat z usuniętym płucem zdolny do pracy. A mam odpowiedź na mój e-mail z Min.Zdrowia że oni nie odpowiadają za lekarz ZUS biegłych lekarzy sądowych konsultantów ci podlegają pod Min.Pracy i Spraw Socjalnych. Jedno ministerstwo a dwa przeciwstawne sobie zarządzenia opinie.To jest ciekawe jak traktują ludzi o których mają się troszczyć dbać w/g ministra deklaracji.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.