Tu oderwiesz się od codzienności

Przy ławeczce braci Centnarskich, zasłużonych mieszkańców miasta, turyści chętnie robią sobie zdjęcia

ŁAŃCUT. To miejsce od lat inspiruje muzyków, malarzy, filmowców.

Chcesz przenieść się w czasie, nasycić wzrok różnorodnością kwiatów, imponującą zielenią, przejść się niczym księżna po stylowych zamkowych komnatach? Wybierz się na wycieczkę do Łańcuta. To miejsce od lat inspiruje muzyków, malarzy, filmowców, a także każdego, kto chce oderwać się od szarej codzienności. Tu człowiek odpoczywa i nabiera pozytywnej energii.

Na ciekawych architektonicznych szczegółów oraz na miłośników zabytków czekają imponujące wnętrza Muzeum-Zamku w Łańcucie. By nasycić pamięć detalami, na pewno nie wystarczy nam jedna wycieczka. Na spragnionych spacerów czeka słynny łańcucki park. Tu warto zatrzymać się na chwilę w pięknym ogrodzie różanym, włoskim. Do pokonywania przestrzeni szumem wabią aleje bukowe i lipowe, potężne platany wzbudzają szacunek. Nad urokliwym stawem można zrobić pamiątkowe fotografie.

Tajemnicze wille i dworki

Zwiedzanie Łańcuta nie powinno kończyć się na Zamku i parku. Ciekawa jest również zabudowa łańcuckiego Rynku. Tu można znaleźć kamieniczki pochodzące nawet z XVII w., przebudowywane w XIX w. i na początku wieku XX. Zabytkowe wille i dworki znajdują się na terenie całego miasta, najstarsze pochodzą z XIX w. Interesującym obiektem jest zespół poklasztorny Dominikanów (ul. Dominikańska 1, z przełomu XV i XVI w., przebudowywany w XVII i XIX wieku). Zainteresowani kulturą żydowską nie powinni pominąć synagogi z 1761 r. z pięknymi polichromiami, autentyczną bimą i wystawą judaików. Jej zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu tego z biurem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Obecny kościół farny (ul. Farna) powstał w latach 1896-1900 na bazie dawnych murów wcześniejszej świątyni. Tu znajduje się koronowany obraz MB Szkaplerznej, który słynie cudami, oraz barokowa chrzcielnica z czarnego marmuru z II połowy XVII wieku. Plebania znajduje się na imponującym tzw. Wzgórzu Plebańskim. Została wzniesiona w latach 1841-1846.

To wszystko to oczywiście tylko wybrane propozycje. Na koniec nie pozostaje nam nic innego jak jeszcze raz zaprosić do Łańcuta.

Przydatne namiary
Muzeum – Zamek w Łańcucie, ul. Zamkowa 1, 37-100 Łańcut, tel. (17) 225 20 08, 225 20 09, www.zamek-lancut.pl,
Muzeum Gorzelnictwa, 37-100 Łańcut ul. Kolejowa 1, tel. (17) 225 42 61, www.muzeumgorzelnictwa.pl
Muzeum Historii Miasta i Regionu, ul. Kościuszki 2,tel. (17) 225 20 08
Synagoga (Palc Sobieskiego) – Własność Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Informacje dot. udostępnienia tego obiektu do zwiedzania udzielane są w godz. 9:00-17:00 przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, ul. Grzybowska 2 lok. 44, 00-131 Warszawa, tel.: (22) 436 60 00, www.fodz.pl
Storczykarnia, informacja w Kasach Muzeum-Zamku, www.storczykarnia.pl

Tu zaparkujesz samochód:

– parking płatny – skrzyżowanie ul. Piłsudskiego i Cetnarskiego (przy wjeździe do miasta od strony Rzeszowa),
– parking płatny – plac parkingowy w Rynku (bezpłatny w niedzielę i święta),
– parking płatny przy MDK, ul. Kościuszki 15,
– parking, ul. Zamkowa (tu trudno znaleźć miejsce),
– parking, ul. Rynek,
– parking dla autokarów wycieczkowych – boczny plac przy MDK, skrzyżowanie ulic Kościuszki i Moniuszki (wjazd od ul. Moniuszki).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments