Tu rewolucja, tam zaciskanie pasa

Przed Damianem Polakiem nie lada wyzwanie. Pozyskany z Zaczernia zawodnik musi zastąpić na środku obrony Izolatora Krzysztofa Szponda, który przeniósł się do Siarki. Fot. Paweł Bialic

III LIGA. W tym sezonie do rywalizacji przystąpi tylko osiem podkarpackich klubów.

Za dwa dni na boisko wybiegną piłkarze III ligi lubelsko-podkarpackiej. Klubów z naszego regionu jest mniej, niż w poprzednim sezonie.

To było gorące lato. Najpierw cierpliwość stracił główny sponsor Partyzanta i drużyna z maleńkich (2 tysiące mieszkańców) Targowisk podzieliła los wielu sobie podobnych – w sezonie 2012/13 zagra tylko w “okręgówce”. Także dwie klasy niżej rywalizować będą piłkarze Zaczernia. Beniaminek w dobrym stylu utrzymał się w III lidze, ale i w tym klubie zabrakło pieniędzy na kontynuowanie przygody w lepszym towarzystwie. Zaciskanie pasa nie dotyczy wyłącznie niewielkich ośrodków. Czarne chmury nie przestają się gromadzić nad Stalą Sanok. Piłkarze mają dość obietnic bez pokrycia i czekania na wypłaty, atmosfera daleka jest od sielankowej.

Trenerów trzech
Mniejsza liczba klubów oczywiście nie musi oznaczać spadku jakości, choć Siarka Tarnobrzeg, która awansowała w poprzednim sezonie do II ligi, wysoko zawiesiła poprzeczkę. Dziś tak mocnych kadrowo i nieźle zorganizowanych klubów nie widać. Nie ma ich też chyba na Lubelszczyźnie i wydaje się, że liga znów będzie szalenie wyrównana.

Trzy nasze kluby przystąpią do rywalizacji pod batutą nowych trenerów. Izolator Boguchwała postawił na Jakuba Słomskiego, Unia Nowa Sarzyna na Pawła Wtorka, a Stal Mielec na najbardziej doświadczonego z tej grupki Włodzimierza Gąsiora. Wtorek kierować będzie zespołem z boiska, co w dzisiejszych czasach, na tym poziomie, należy do rzadkości. Ale Unia, osierocona przez miejscowe zakłady chemiczne, także musi oszczędzać.

Nowy Izolator, nowa Stal Mielec
Najbardziej wartościowi zawodnicy nie mieli problemów ze znalezieniem nowych pracodawców. Aż czterech byłych graczy Zaczernia trafiło do Boguchwały, a Izolator załatał dziury po niespodziewanym exodusie piłkarzy związanych z nim od lat. Nie jest pewne, czy Tomasz Płonka, Damian Polak, Dariusz Róg i Adrian Szyszka zastąpią godnie Macieja Rusina, Macieja Poradę, Łukasza Rogalę, Krzysztofa Szponda i Marka Czopkę, ale dzięki takiemu posunięciu nastroje wśród sympatyków biało-zielonych znacznie się poprawiły. Pamiętajmy bowiem, że “Izolacja” pozyskała także zdolnego snajpera Sebastiana Brockiego (ostatnio Strug Tyczyn) i wypożyczyła z Resovii Grzegorza Krzaka. Tak czy owak, trener Słomski staje przed nie lada wyzwaniem – budową nowego zespołu.

Jeszcze więcej zmian nastąpiło w Stali Mielec. Sprowadzono sześciu nowych zawodników (m.in. Mateusza Podstolaka z Limanovii, Mariusza Korzępę z Siarki i Piotra Mazurkiewicza z Unii), pożegnano – trzynastu. Kadrę uzupełnią najzdolniejsi juniorzy, a to zapewne nie koniec transferów. Rewolucja dla samej rewolucji? Nic z tych rzeczy. Trener Gąsior i jego drużyna mają zaatakować podium i najlepiej od razu awansować do II ligi. Za rok piłkarze wrócą na swoje boisko, ale grać będą na zupełnie nowym, efektownym stadionie. W Mielcu liczą, że przyjedzie tam Resovia, a nie Stal Kraśnik.

Mocne Karpaty
W innych klubach było spokojniej. Ciekawy skład skomponowały Karpaty Krosno, które przyjęły pod swe skrzydła byłych “partyzantów” (m.in. Rafała Nikodego, Michała Zajdla i Ireneusza Zarzykę) oraz namówiły na transfer solidnego stopera Marka Czopkę (Izolator). Polonia Przemyśl sięgnęła po Kamila Walaszczyka (Partyzant), jednego z najbardziej doświadczonych środkowych pomocników ligi, gole dla Unii ma strzelać Damian Juda, który wraca do Nowej Sarzyny po nieudanej przygodzie z Kantorem Turbia. Nieźle wyglądają także beniaminkowie. Czarni Jasło powinni mieć pociechę z Michała Wolańskiego (Stal Mielec), a jeśli uda im się pozyskać Daniela Górę (Resovia), będą miały kim straszyć w ataku. Orzeł Przeworsk w sprawnie funkcjonującym mechanizmie niewiele zmieniał, bo i nie musiał tego robić. On ma Macieja Huzarskiego, trenera, dla którego III liga to bułka z masłem.

Tomasz Szeliga

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments