Tu spotkał się Hitler z Mussolinim (ZDJĘCIA)

Fot. Marcin Jeżowski

Fot. Marcin Jeżowski

Dokładnie 74 lata temu (27 – 28 sierpnia 1941 r.) na terenie dzisiejszego Podkarpacia przebywali dwaj dyktatorzy: Adolf Hitler i Benito Mussolini.

Miejscem ich spotkania była oddalona od Rzeszowa o 60 km Stępina, gdzie Fuhrer stworzył jedną ze swoich tajnych kwater. Co ciekawe, jej budowa kosztowała więcej niż słynny „Wilczy Szaniec”. Dziś na własne oczy możemy zobaczyć to jedno z najpilniej strzeżonych miejsc w czasie II wojny światowej.

Ma długość prawie 400 metrów i żelbetonowe ściany o grubości trzech metrów. Odporny na zagrożenia chemiczne i ataki bombowe. Największy naziemny schron kolejowy na świecie z czasów II wojny światowej powstał w środku niewielkiej wsi koło Frysztaka.

- Są różne wersje dotyczące szczegółów spotkania Hitlera z Mussolinim w Stępinie – zaczyna swoją opowieść Maciej Piękoś, przewodnik po byłej kwaterze przywódcy III Rzeszy. – Według niektórych źródeł, pociąg Hitlera „Amerika” zatrzymał się w Strzyżowie, skąd niemiecki wódz przyjechał w kolumnie samochodów do Stępiny, do której bezpośrednio swoim pociągiem dodarł jego militarny włoski sojusznik. Inne źródła podają, że obaj dyktatorzy przyjechali swoimi pociągami do Stępiny. Jedna z maszyn stała w środku schronu, a druga stacjonowała na zewnątrz – tłumaczy nasz rozmówca. – Jak to naprawdę było, pewnie na razie się nie dowiemy. Jednak faktem jest, że spotkanie Hitlera z Mussolinim odbyło się w Stępinie, o czym najlepiej przekonuje wykonana przed schronem fotografia. Na niej możemy dostrzec charakterystyczny niepowtarzalny nigdzie indziej kwadratowy kształt wjazdu – dodaje.

mj/anja

do “Tu spotkał się Hitler z Mussolinim (ZDJĘCIA)”

 1. olo

  Promocja regionu tak się odbywa, że zawsze informuje się że jakaś rocznica była, a nie że będzie.

  Poprzedzając tą rocznice, można by czytelnika poinformować co jeszcze można zobaczyć w regionie .
  Jest wieża widokowa w okolicy, bunkry.

 2. P.K

  Szkoda tylko że ten schron został ograbiony choćby z szyn.

  Obecnie jest tylko kilka metrów szyn, aby było wiadomo że to był schron kolejowy.

 3. karakal

  Stepina oddalona jest od Rzeszowa 45 km.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.