Tuleya pozostaje niezłomny i nieustraszony

Sędzia Igor Tuleya stracił immunitet za to, że przewodnicząc składowi orzekającemu w sprawie posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej w grudniu zeszłego roku, nie wprowadził trybu niejawnego i zezwolił na obecność mediów na sali rozpraw. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Stało się to, co sam zainteresowany przewidział, a przeciwko czemu środowiska prawnicze i zwyczajni ludzie protestowali od dawna na ulicach polskich miast. W środę po kilkukrotnym odraczaniu terminu rozprawy, na wniosek prokuratora. Izba Dyscyplinarna uchyliła sędziemu Igorowi Tulei immunitet sędziowski. Za co sędzia stracił immunitet? Za to, że przewodnicząc składowi orzekającemu w sprawie posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej w grudniu zeszłego roku, nie wprowadził trybu niejawnego i zezwolił na obecność mediów na sali rozpraw.

Zdaniem prokuratury sędzie Tuleya dopuścił się przekroczenia uprawnień. Sam zainteresowany się z tym nie zgadza i konsekwentnie nie stawił się także w środę przed Izbą Dyscyplinarną, której jako organ zakwestionowany przez TSUE i SN nie uważa za sąd. Zapowiada też, że nie stawi się przed prokuratorem. – Będą musieli doprowadzić mnie siłą – zapowiada Tuleya, który już zasłużył sobie na miano „sędziego niezłomnego i nieustraszonego”.

‚Nie będę stawał przed niby – sądem”

Jeszcze w lipcowym wywiadzie dla Super Nowości sędzia Igor Tuleya wyjaśniał dlaczego nie stawia się przed Izbą Dyscyplinarną. – TSUE ją zawiesił. Uznał, że są wątpliwości, czy jest niezależnym sądem. – Nie będę stawał przed niby – sądem, ani tym bardziej stosował się do jego decyzji! Świadczyłoby to o tym, że sam ignoruję porządek prawny i nie szanuję sprawowanego przeze mnie urzędu sędziego. Nie mogę respektować decyzji czegoś co nie wiadomo czym jest i nie wiadomo na podstawie czego funkcjonuje. Dzisiaj sędziowski immunitet uchyli jakiś sąd specjalny, a jutro może prezes rządzącej partii? – mówił wówczas I. Tuleya. Podkreślał też, że zarzuty wobec niego, jako miał przekroczyć swe uprawnienia jako sędzia podczas orzekania w sprawie posiedzenia Sejmu w Sali kolumnowej są absurdalne. – Nie zrobiłem wówczas niczego, czego nie wolno byłoby mi jako prowadzącemu sprawę sędziemu zrobić. Nie zrobiłem nic nadzwyczajnego! Doprawdy nie wiem dlaczego prokuratura chciałaby mi przedstawić jakiś zarzut. Jestem przekonany, że chodzi o zastraszenie środowiska sędziowskiego. – stwierdził sędzia.

Ukarany za niezawisłość

Nadal zresztą uważa w obu kwestiach tak samo. W ostatnich dniach o ID mówił: Nie mam zaufania do tego organu. Co najwyżej jest to sąd na kaczych łapach. Nie unikam natomiast odpowiedzialności, nie boję się – podkreślał. Adwokat sędziego Tulei, mec. Jacek Dubois nie krył po ogłoszeniu decyzji ID, że „stało się to, co było celem, czyli zastraszanie sędziów”:- Sędzia niezawisły orzekający zgodnie z ustawą, zgodnie z własnym sumieniem, będzie karany. Promowani będą sędziowie, którzy będą przewidywali i wykonywali wolę władzy – stwierdził wprost mec. Dubois.

Mógł orzekać w trybie jawny, ale jest jakieś „ale”

Zażalenie prokuratury na nieuchylenie sędziemu Igorowi Tulei immunitetu rozpatrywał w ID trzyosobowy skład sędziowski: Konrad Wytrykowski, Piotr Niedzielak i Jarosława Sobutka. Sędzia Sobutka zgłosił zdanie odrębne. Tymczasem Piotr Niedzielak tak uzasadniał decyzję ID. Przedmiotowa sprawa jest niezwykle cenna (…) i szczerze powiedziawszy wniosek prokuratora w tym zakresie jest co najmniej niedopracowany, zarówno w tej warstwie samego opisu czynu, jak i w warstwie uzasadnienia- zauważył i ponosił, że sam jawny tryb posiedzenia, o którym zdecydował sędzie Tuleya nie był „grzechem procesowym”, jednak:- Sędzia w tych motywach ustnych powinien się po prostu miarkować, mając na sali media i nie powinien cytować wprost z akt postępowania określonych fragmentów wypowiedzi świadków w takim czy innym kontekście” – podkreślił sędzia Niedzielak. Konia z rzędem temu, kto umie logicznie wytłumaczyć czym zdaniem ID sędzia Tuleya jednak zawinił. Bo wychodzi na to, że miał prawo prowadzić rozprawę w trybie jawnym, ale… lepiej byłoby, gdyby nie prowadził. Decyzja Id jest uważana za co najmniej kuriozum, ale padają też mocniejsze słowa ze strony środowiska prawniczego, np. uzurpacja. I nikt zorientowany w tej sprawie nie ma wątpliwości, że wszystko to ma podtekst polityczny, a Tuleya ma być ukarany nie za jakieś niedociągnięcia jako sędzia, ale za swą działalność na rzecz wolnych sadów.

Monika Kamińska

3.5 8 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
maria
maria
5 dni temu

Taki sam wredny pysk jak naczelnego

Mosiek i Guta
Mosiek i Guta
5 dni temu

Aj waj aj waj Rzeszów lewacki też jest nasz Ajwajjjjj

radek
radek
5 dni temu

Sędzia Tuleya żadnego prawa nie złamał. Izba Dyscyplinarna to przebierańcy w togach i jej istnienie łamie prawo krajowe i unijne. Stosując wobec Tuleyi ustawę kagańcową, Prokurator Krajowy jednocześnie ignoruje uchwałę trzech izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020, według której Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Według Prokuratury Krajowej posiedzenie, na które relacjonowały media, było niejawne. W piśmie do Izby Dyscyplinarnej Prokuratura Krajowa argumentowała, że sędzia Tuleya w uzasadnieniu postanowienia nie miał prawa ujawnić zeznań świadków bez zgody prokuratora. Nie robiąc tego, miał rzekomo zagrozić prawidłowemu przebiegowi śledztwa w sprawie. Tuleya przed publicznym ogłoszeniem swojego uzasadnienie pytał obecnego na sali… Czytaj więcej »

BrunoS.
BrunoS.
6 dni temu

Jak to się pisowskie trolle rozbisurmaniły dzisiaj. W piątek więcej czasu macie?
A tak na poważnie krótka lekcja z historii:
w III Rzeszy też byli sędziowie. Zgadnijcie z woli jakiej partii wydawali wyroki?

maniek
maniek
6 dni temu
Reply to  BrunoS.

Z woli PO na telefon?

Obiektyw
Obiektyw
3 dni temu
Reply to  BrunoS.

Jaki się kodmomicki troll wyszczekany zrobił, nowe materiały szkoleniowe z centrali w Brukseli dotarły. W obecnych czasach są sędziowie pokroju Stuleji… mamy wiele przykładów ich uczciwego i bezstronnego orzekania… jak mówił jeden guru POKO, sądy są nasze…

Mosiek i Guta
Mosiek i Guta
6 dni temu

Aj waj aj waj Tyleya to nasz człowiek Ajwajjjjjjj

maniek
maniek
6 dni temu

Obecnie mamy sędziów lewackich i prawackich. Należy podzielić tak sprawy, że lewacki sędzia będzie od prawackich przestępstw, a prawacki odwrotnie. Tym oto sposobem znikną wszystkie złodziejskie mendy z lewa i prawa, bo każdy z sędziów, jak obserwujemy obecnie, będzie się kierował wyłącznie nienawiścią do drugiej strony i wszystkie wyroki będą skazujące.

radek
radek
6 dni temu

W państwie PiS kompetencje zastąpiono służalczością. Nic dobrego z tego nie wyjdzie. Sędzia musi być autentycznie niezawisły i niezależny bo to on a nikt inny ocenia postępowanie pozostałych władz,czyli ustawodawczej i wykonawczej.

twardy
twardy
6 dni temu

Warto wiedzieć kim byli tatuś i mamusia pana Tulei!

Już wiecie dlaczego ten człowiek nienawidzi Polski?

1530776355_8efcfk_600.jpg
twardy
twardy
6 dni temu
Reply to  twardy

Wyssał nienawiść do tego kraju z mlekiem matki.

1530776355_8efcfk_600-1.png
WQRWIONY
WQRWIONY
6 dni temu

szkoda,że nie istnieje już wyższa szkoła nauk społecznych przy komitecie centralnym pzpr – wykładowca prawa jak z bajki

emeryt
emeryt
6 dni temu

Ten sędzia musi być strasznie okaleczony przez dzieci w przeszkolu, pewnie mu sikano za kołnierz był z rodu komunistyczznego więc dzieci wiedzieli co robią on nie dorósł i chce zemsty

radek
radek
7 dni temu

Art.173 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi,że „Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz”. PiS,pośpiesznie i niechlujnie,obradując po nocach,przyjęło ustawy niezgodne z konstytucją i stworzyło system zależny od polityków.Art.180 Konstytucji RP stanowi,że „Sędziowie są nieusuwalni„.Tak zwana Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest ciałem nielegalnym i zgodnie ze stanowiskiem TSUE nie powinna podejmować żadnych działań. TSUE wypowie się w tej sprawie niebawem.Pan sędzia Tuleya jest symbolem nieugiętości a jego postawa godna wsparcia. Nadejdzie czas,że wszyscy politycy,którzy łamią wolę narodu,wyrażona w Konstytucji RP,zostaną osądzeni i surowo ukarani. Tego bowiem wymaga dobro Rzeczypospolitej.

Obiektyw
Obiektyw
3 dni temu
Reply to  radek

Karyś weź wyluzuj bo ci guma w gaciach trzaśnie… Nie będę z tobą nawet polemizował bo tego nie potrafisz, cytujesz tylko to co ci napiszą w gazetce propagandowej kodziarstwa a na argumenty nie potrafisz odpowiedzieć…

ha ha ha
ha ha ha
7 dni temu

Sądu Najwyższego nie uważa za sąd i nie stawia się na rozprawy? Ha ha no nikt mi nie powie że to normalne. Coś z główką?

Ma co chciał. Zabrali immunitet i zabiorą togę. Zostanie w samych kalesonach.

RED
RED
7 dni temu

Na youtubie wideo jak „bezstronni sędziowie” wychodzą z siedziby PO. W normalnym kraju po czymś takim byłaby dyscyplinarka.

A u nas taki sędzia co współpracuje z politykami z targowicy jest celebrytą i udziela wywiadów w tubie propagandowej PO – TfałszN

starszy już pan
starszy już pan
7 dni temu

Ten człowiek przynosi wstyd reszcie sędziów. Już dawno powinien zostać wykluczony z zawodu. Nikt nie może stać ponad prawem. To co robi to anarchia i niema nic wspólnego z prawem.

maniek
maniek
7 dni temu

Kasta i LPG święte krowy.