Turcja – zabytki i atrakcje. 5 miejsc, które warto zobaczyć w Turcji

Turcja – zabytki i atrakcje. 5 miejsc, które warto zobaczyć w Turcji

Niewiele jest tak fascynujących i atrakcyjnych turystycznie krajów, jak Turcja. Wczasy w tym pięknym miejscu to gwarancja wypoczynku i możliwość zwiedzenia wielu niezwykłych miejsc i zabytków.

Turcja obfituje w miejsca zachwycające miliony turystów na całym świecie. Zobacz, co warto zobaczyć w tym pięknym kraju.

Stambuł – serce kraju

Stambuł to jedyne miasto na świecie, które leży na dwóch kontynentach. Choć stolicą Turcji od niemal wieku jest Ankara, to właśnie Stambuł jest uznawany za serce kraju. To miasto pełne kontrastów, obfitujące w zabytki starożytności i liczne atrakcje nowoczesności. Obok centrów handlowych i nowoczesnych biurowców w mieście znajdziesz wiele tradycyjnych, przesiąkniętych duchem Orientu miejsc. Przebywając w Stambule, warto zobaczyć Pałac sułtański Topkapi, Błękitny Meczet, świątynię Hagia Sophia, Meczet Sulejmana oraz Wielki Bazar. Dobrze również wybrać się w rejs po cieśninie Bosfor z widokiem na azjatyckie i europejskie wybrzeże.

Zastygłe wodospady w Pamukkale

Pamukkale to jedna z najstarszych miejscowości uzdrowiskowych na świecie, z wodami mineralnymi bogatymi w związki, które działają dobroczynnie na skórę i organizm. Nazwa miejscowości oznacza dosłownie „Bawełniany zamek”. Największą atrakcją tego miejsca są fantazyjne formy powstałe z wapiennych wód, które wypływają z gorących źródeł. Oryginalne kształty przywołują na myśl zastygłe wodospady lub pokrywy śnieżne na skałach.

Bajeczna Kapadocja

W środkowej Anatolii leży Kapadocja, uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju. Jeżeli Twój kierunek podróży to Turcja wczasy warto zaplanować tak, aby znaleźć czas na odwiedzenie tego regionu. Niezwykła kraina zachwyca księżycowym krajobrazem z wygasłymi wulkanami i bajkowymi kominami. Ogromne wrażenie wywierają też setki wykutych w skałach domów i kościołów, a także podziemne miasta Kaymakli i Derinkuyu.

Starożytna Troja

Troja to starożytne miasto położone na 15-metrowym wzgórzu, w którym rozegrała się słynna wojna trojańska. Aż do XX wieku sądzono, że miejscowość ta stanowi wytwór fantazji Homera. Odkryte w ubiegłym stuleciu ruiny miasta wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będąc w Troi, warto zatrzymać się przy odeonie – teatrze pochodzącym z I wieku, murach obronnych, łaźniach rzymskich oraz świątyni Ateny. Nie sposób również przeoczyć ogromną drewnianą figurę konia trojańskiego.

Efez – 5 000 lat historii

Efez stanowi jedno z najlepiej zachowanych miast na wybrzeżu Morza Egejskiego. Powstało ok.3 000 lat p.n.e. i w okresie swej świetności pełniło funkcję dużego ośrodka handlowego oraz portu. Przebywając w mieście, koniecznie trzeba zobaczyć Artemizjon (świątynię Artemidy), będący jednym z siedmiu antycznych cudów świata. Warte obejrzenia są też: świątynia Domicjana z I w p.n.e., Biblioteka Celsusa, która stanowiła jeden z największych tego typu obiektów w czasach starożytności, wielki teatr grecki na 25 000 widzów, a także bramę Herkulesa.

Turcja – wczasy last minute

Dysponujesz ograniczonym budżetem, a marzy Ci się wycieczka? Last minute to polecane rozwiązanie. Wybierając oferty Turcja last minute od renomowanego biura podróży Coral Travel, zyskujesz pewność profesjonalnie zaplanowanego wyjazdu w najlepszej cenie.