Tusk chce oskładkować wszystkie umowy

- Jestem studentką i pracuję na umowę-zlecenie – mówi Alicja z Rzeszowa. – Absolutnie nie podoba mi się pomysł premiera. Nie dość, że niewiele zarabiam, to jeszcze chcą mi zabrać część z tego. Fot. Wit Hadło

KRAJ. PODKARPACIE. Zmiany wprowadzające konieczność płacenia składek ZUS od wszystkich umów spowodują zmniejszenie realnych dochodów osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne.

Z informacji pozyskanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że w piątek premier Donald Tusk ma ogłosić rozpoczęcie swojej walki z „umowami śmieciowymi”. Dokładniej chodzi o to, że trzeba będzie płacić składki ZUS od wszystkich umów. Takie rozwiązanie może pozbawić pracy większość młodych ludzi.

W swoim piątkowym expose premier ma ogłosić wycofanie się z elastycznych form zatrudnienia ( umowy- zlecenie, umowy o dzieło). Zapytany o szczegóły rzecznik rządu, Paweł Graś odpowiedział: – Trzeba z tym poczekać do wystąpienia premiera. Wiemy, że jest to problem, o którym trzeba rozmawiać.

Mowa o konieczności płacenia składek ZUS przez osoby, które obecnie takich składek nie odprowadzają, bo są zatrudnieni na umowę o dzieło i umowę-zlecenie. Jeżeli do tego dojdzie, wzrosną koszty zatrudnienia, przez co większość firm zatrudniających z oszczędności na umowy cywilno-prawne będzie mogło zrezygnować z tych najtańszych pracowników.

Ci, którym uda się swoją prace zachować, też nie mają się z czego cieszyć, bo jeśli pracodawca przerzuci na nich wszystkie koszty, to ich dochód netto znacząco się zmniejszy. Walka z umowami śmieciowymi doprowadzi tylko do rozrostu szarej strefy, bo część pracowników będzie wolała „na czarno” zarobić więcej niż opłacać składki. Młodzi ludzie, którzy teraz zarabiają na umowę cywilnoprawną 1000 zł po odprowadzeniu podatku, na rękę dostają około 900 zł. Jeśli dojdą do tego składki na ZUS to dochód netto obniży się do 680- 700 zł. Warto pamiętać o tym, że w większości zatrudnieni na umowy o dzieło i umowy–zlecenie są ubezpieczeni i płacenie kolejnej składki zdrowotnej będzie tylko dodatkowym obciążeniem.

Blanka Szlachcińska

do “Tusk chce oskładkować wszystkie umowy”

 1. jeż

  Tak bzdurnego państwa (chodzi mi o tzw. „urzędników”), jak nasza Polska nie ma chyba nigdzie na świecie (chodzi mi o pojedyncze osoby (pewnie absolwentów szkół prywatnych, lub też prawa z UW, które redagują nie przemyślane idiotyczne przepisy decydujące o masach ludzkich,)). Czy taka nieuczona głupota powinna mieć miejsce w praworządności i rzeczywistym prawie – chyba NIE !?

 2. www

  czy wy tutaj wypowiadający się rozumiecie w ogóle o czym się wypowiadacie? kto domagał się ozusowania umów śmieciowych i kto na tym i kiedy ma zyskać. Pani studentka niby inteligencją ma być a tak niewiele rozumie…

  • bolek

   Myślę że pracodawca będzie wolał taka osobę zwolnic, niz dawać jej jakakolwiek umowę…POLAK ZAWSZE MĄDRY PO SZKODZIE:) …Tusk mądry gość…nigdy nie zwodził nas na manowce…Podatek od wszystkiego…ozusowanie…na co młodym ludziom składki ZUS…zus ledwo zipie….lepiej ta kasę wydać za zycia, bo i tak o emeryturze nie ma co marzyc…

 3. mono

  Pod rządami PiS uchwalono m.im.:
  - wykup mieszkań spółdzielczych za symboliczną złotówkę
  - zniesienie wysokich podatków od spadku i darowizn dla najbliszych krewnych.

  PiS zmniejszył haracz na ZUS (składka rentowa) . Ale „lemingom” PiS nie pasuje.
  Może napiszą jak się czują z kolejnym ciosem finansowym zadanym przez PO ? Czy też godnie przyjmą na klatę?

 4. ROMAN

  no tak zaczynają nas wyciskać jak cytrynę – soki już zeszły- teraz miąsz wycisną – zostanie jeszcze do wyciśnięcia skórka – po 67 – roku nawet pestki nie zostaną – wszystko pięknie i ładnie- super czasy !

 5. K.Bimbała

  A ile będzie wynosić składka Tuska od Jego umowy z Putinem w kwietniu 2010???/

 6. Dociekliwy

  A na koga panienka głosowała…??? ;-)

 7. shadow

  To nam bezrobocie wzrośnie na łeb na szyję.

 8. Antoni Kosiba

  Ja głosowałem na pisiorów, więc ten problem mnie nie dotyczy. Tusk opodatkuje tylko lemingów, (młodych, wykształconych), którzy na niego głosują od 10 lat.

 9. q

  POpapraniec!!!!!!!!!!!!!!

 10. mamnick

  Alicja ładna jesteś:)A wolna?

 11. wiesiek

  Od wczoraj pracodawcy szantażują rząd społeczeństwo ile stracimy przez płacenie ZUS! Może by pracodawcy policzyli ile zarabiają na robotnikach pracujących 10-12 godz.dziennie wszystkie soboty nawet niedziele.Tu należało by pochwalić ideologię Stalina Lenina reaktywować dla nich program z ZSRR wychowanie przez prace i bydło kapitalistyczne zesłać na wschód nauczyć pracy pokazać jak należy wyzyskiwać społeczeństwo

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.