Tusk wycofał się z ozusowania umów “śmieciowych”

Donald Tusk zapowiedział m.in., że do 2015 r. z budżetu na autostrady pójdzie 43 mld zł. Fot. PAP

KRAJ. Premier Tusk szasta pieniędzmi. Skąd weźmie miliardy na inwestycje?

Ochrona rodziny i miejsc pracy, pomoc przedsiębiorcom i miliardy na inwestycje – to hasła rzucane przez premiera Donalda Tuska podczas piątkowego tzw. drugiego exposé. Prof. Piotr Gliński, kandydat PiS na premiera, exposé Tuska podsumował krótko: – Było rozczarowujące. Zabrakło konkretów.

Wystąpienie premiera rozczarowało nie tylko opozycję, ale i większą cześć widzów. Każdy spodziewał się konkretnych, realnych propozycji szefa rządu na poprawę systemu gospodarczego Polski. Niestety, premier nie stanął na wysokości zadania. Tak jak w poprzednich wystąpieniach (z 2007 i 2011 r.), tak i teraz cała Polska usłyszała… obietnice.

Inwestycje
Pierwsza cześć wystąpienia premiera została poświęcona inwestycjom. Przede wszystkim chce zbudować magazyny gazu ziemnego, połączenia energetyczne Polski z Litwą oraz terminal naftowy w Gdańsku. Donald Tusk chce, żeby w 2020 roku wartość tego przedsięwzięcia wynosiła 60 mld zł.

Ponadto premier planuje do 2016 r. wydać 50 mld zł na wybudowanie kopalni i wydobycie gazu łupkowego. – Ustawa ma być zabezpieczeniem energetycznym i finansowym dla wszystkich Polaków – mówi premier.

Donald Tusk nie zapomniał o pieniądzach na dokończenie budowy autostrad. Zapowiedział, że do 2015 r. z budżetu na ten cel pójdzie 43 mld zł. Na kolej chce wydać 30 mld zł, a na inwestycje w obronę narodową – 100 mld zł (do 2022 r.).

Poza tym premier planuje przeznaczyć miliard zł na remont komend policji w całej Polsce. Jednak według specjalistów, to i tak kropla w morzu potrzeb.

Ozusowania nie będzie
Po planach inwestycyjnych przyszedł czas na obietnice w kwestie ochrony Polaków. Premier zapowiedział, że będzie robił wszystko, żeby “żadna decyzja nie prowadziła do likwidacji miejsc pracy”.  Tym samym premier wycofał się z planów ozusowania tzw. umów śmieciowych, czyli umów o dzieło i umów zlecenie. Co ciekawe, przed wystąpieniem premiera w mediach wielokrotnie pojawiały się informacje, o tym, że zdaniem Tuska ozusowanie jest konieczne żeby zwiększyć przychodu do budżetu z ZUS-u.

W czasie piątkowego exposé premier stwierdził, że z umów “śmieciowych” korzystają ubodzy ludzie. – Przygniatająca większość ludzi, którzy korzystają z tych form, to ludzie, którzy dorabiają w ten sposób do 5 tys. zł rocznie. To ludzie, którzy nie szukają wybiegu, sposobu, aby nie płacić tej daniny, tylko którzy nie mają innej szansy na to, aby zarobić na nawet najbardziej skromne życie – wyjaśniał.

Super Nowości jako jedne z nielicznych pisały o negatywnych konsekwencjach wprowadzenie dodatkowego opodatkowania wspomnianych umów. Zdaniem ekspertów, na propozycji premiera straciliby przede wszystkim pracownicy, bo żaden zleceniodawca nie zwiększyłby puli pieniędzy, z której wypłacałby wynagrodzenie zleceniobiorcy – w związku z tym do pracownika trafiałaby mniejsza kwota. W dużej części zleceniodawcy w ogóle zrezygnowaliby z zatrudniania nowych osób, tym samym bezrobocie gwałtownie by wzrosło.

Pomoc pracownikom i rodzinom
Donald Tusk zapowiedział, że wprowadzi kasowy obrót VAT oraz że konieczne jest przywrócenie elastycznych form zatrudnienia. Zwrócił też uwagę na urzędy pracy. Jego zdaniem powinny być nagradzane za efektywność, a nie za organizowanie szkoleń i rejestrację bezrobotnych.

Roczny urlop macierzyński – to kolejna obietnica szefa rządu. Proponuje on, żeby rodzic miał możliwość wyboru między półrocznym “macierzyńskim” i 100 proc. wynagrodzeniu a rocznym urlopem z 80 proc. stawką wynagrodzenia. Premier chce, żeby ustawa zaczęła obowiązywać już w 2013 r.

Na koniec wystąpienia premier stwierdził, że będzie robił wszystko, żeby odzyskać sympatię i zaufanie wyborców, a do Rady Ministrów zwrócił się z prośbą o udzielenie wotum zaufania. Po długiej przerwie uzyskał je.

Ewelina Nawrot

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
monoROMANwiesiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mono
Gość
mono

A co jeszcze Tuskówna nie skończyła jeszcze 26 lat i dobre parę groszy więcej?

ROMAN
Gość
ROMAN

prawie tak samo się czułem jak w szkole , gdy słuchaliśmy referatu wygłoszonego na X plenum KC PZPR w dniu 24-X- 1957 roku przez Władysława Gomułkę – czy coś się zmnieniło no tak lata przeleciały i kilka razy woda przeleciała z Wisłoka do Bałtyku.

wiesiek
Gość
wiesiek

Wycofanie się z uzusowienia umów śmieciowych jest wynikiem normalnego szantażu pracodawców. Tusk PO tą decyzją pokazali kto jest ważniejszy dla nich społeczeństwo czy biznes. Dziś ma się wypowiadać Min.Pracy. zobaczymy co nam chłopek koalicyjnego PSL powie. Wczoraj Min.od dróg mówił o programie MDM(mieszkania młodym małżeństwom). Kiedyś Rosół z Min.Sportu zrobił pośredniak dla znajomych. Kosiniak-Kamysz co zrobi ze swojego ministerstwa strach pomyśleć.