Tutaj wyszperasz prawdziwe skarby za grosze

Galicyjska Graciarnia jest organizowana przez cały sezon letni aż do jesieni w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Fot. Martyna Sokołowska

SANOK. Planując weekend w Sanoku warto w najbliższa niedzielę zajrzeć na Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego, gdzie odbędzie się pierwsza w tym roku giełda staroci – Galicyjska Graciarnia.

Galicyjska Graciarnia to cykliczna impreza dla amatorów staroci organizowana w każdą trzecią niedzielę miesiąca w sanockim skansenie. To wydarzenie dla wszystkich – zbieraczy, kolekcjonerów i amatorów starych, oryginalnych i niepowtarzalnych przedmiotów z duszą. Ściąga miłośników staroci nie tylko z Sanoka i okolic, ale i z całego Podkarpacia, a nawet odległych zakątków Polski.

Wśród wystawców są tacy, którzy przyjeżdżają zaprezentować swoją kolekcję i pochwalić się często gromadzonymi przez dziesięciolecia zbiorami. Inni wystawcy nastawiają się na handel. I tak kasetę magnetofonową z ulubioną muzyką lub ciekawą książkę można na niektórych stoiskach kupić już od złotówki. Za płyty winylowe, drobne figurki czy biżuterię trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu złotych. Zakup porcelanowej zastawy, rzeźbionych zegarów czy zabytkowych mebli to już wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wystawcy przywożą w zasadzie wszystko, począwszy od starych płyt i książek, poprzez nietuzinkowe ubrania, haftowane firany, zasłony i obrusy, srebrne sztućce i porcelanową zastawę kuchenną, biżuterię, mosiężne świeczniki, kubki i wazony, zabytkowe zegary, rękodzieło i obrazy, aż do antycznych mebli, a nawet elementów broni i uzbrojenia – łusek po nabojach, rzeźbionych noży i scyzoryków i wojskowych hełmów.

Jest też coś dla miłośników regionalnej kuchni. Można tutaj zaopatrzyć się w aromatyczne naturalne przyprawy, domowy chleb, sery i miody. Słowem – każdy, nawet najbardziej wybredny zwiedzający znajdzie coś dla siebie.

Przy okazji można zwiedzić Rynek Galicyjski, który stanowi syntezę dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski. Odtworzone budynki pochodzą z 14 miejscowości Podkarpacia. Są tam m.in. karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Zostały wyposażone w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy oraz wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka.

Pierwsza w tym roku Galicyjska Graciarnia w sanockim skansenie już w tę niedzielę, 19 maja.

Martyna Sokołowska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o