Twierdza Przemyśl doczeka się renowacji i zagospodarowania

O dofinansowaniu zagospodarowania Twierdzy Przemyślu, Związek Gmin Fortecznych poinformował podczas konferencji prasowej. Fot. Łukasz Solski

PRZEMYŚL. Przemyska fortyfikacja to trzecia co do wielkości twierdza po Antwerpii i Verdun w Europie. Jej budowę rozpoczęto w latach 1853-1856.

Po I wojnie światowej twierdza nie odegrała już ważniejszej roli, z czasem ulegając dewastacji. Teraz zamiast być ważnym punktem na mapie turystycznej Polski, zaczęto o niej zapominać.

By ratować Twierdzę, poprzez jej promocję, jakiś czas temu powstał Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, w którego skład m.in. weszła gmina miejska Przemyśl, gmina Bircza, gmina Orły, gmina Medyka i gmina Żurawica. Celem Związku było stworzenie projektu, który na nowo ożywiłby zarośnięte i nie zagospodarowanie bunkry wokół miasta.

Po czterech lach wreszcie się udało. 30 grudnia ubiegłego roku, Związek Gmin Fortecznych podpisał umowę z zarządem województwa o dofinansowanie projektu “Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl w celu udostępnienia dla turystyki kulturowej, etap I”.

Projekt zakłada siedem zadań: zagospodarowanie terenu pałacu Humnickich w Birczy, rewitalizację drogi fortecznej Kruhel Wielki – Prałkowce, rewitalizację zespołu dworsko-parkowego w Babicach, rewitalizację dróg fortecznych, zespołu koszarowego w Siedliskach, Fortu XV “Borek”, zagospodarowanie trasy od Bramy Sanockiej Dolnej przez Górną, mur obronny w Przemyślu i Fort Trzy Krzyże. Powstanie także ścieżka historyczno-przyrodniczo-dydaktyczna Stubno-Starzawa-Kalników oraz szlak forteczny turystyki kulturowej.

Wartość projektu to ponad 21 mln 700 tys. złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa to łącznie 85 proc. Według harmonogramu, pierwsze prace mają się rozpocząć w lipcu tego roku.

łuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments