Twój mężczyzna powinien dbać o Twoje piersi

Różowe tło z dwoma punktami. Po dotknięciu pojawia się kontur kobiecego ciała z nagim biustem. I hasło: “Dotykaj ich, by być pewnym, że nie znikną”. Fot. Interaktywny plakat kampanii Breast Unit Prague

PODKARPACIE. Badanie palpacyjne (przez dotyk) jest podstawowym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi.

80 proc. zmian w piersiach wykrywają same kobiety lub ich partnerzy. Idąc tym tropem czeska organizacja walcząca z rakiem piersi uczy mężczyzn, jak być systemem wczesnego ostrzegania o raku piersi dla własnej partnerki. W tym celu zorganizowała kampanię “Dotykaj ich. Bądź pewny, że nie znikną”, która skierowana jest wprost do mężczyzn i ma promować regularne badanie piersi.

- To bardzo dobra akcja, godna rozpowszechnienia. U nas  też wielu partnerów bada piersi swoich kobiet, a powinni wszyscy, mogłoby to skutkować nie tylko częstszym wykrywaniem raka, ale i przyrostem naturalnym. – A poważnie mówiąc wszystko co służy podniesieniu świadomości zagrożeń  jest pozytywnym zjawiskiem  – mówi dr Witold Skręt, specjalista ginekolog z Rzeszowa.  – Ważne jest jednak by “nie macać” piersi tylko skrupulatnie i systematycznie je “badać”, a w razie jakichkolwiek wątpliwości iść do lekarza, zrobić USG piersi lub mammografię.

Zaufaj dłoniom swoim lub partnera 

Badaj się już od 20 roku życia, regularnie co miesiąc (najlepiej między 7 a 10 dniem cyklu, liczonym od 1-go dnia miesiąca). Jeżeli nie miesiączkujesz lub jesteś w ciąży, wykonuj regularne badania np. 1-go dnia każdego miesiąca. Po ukończeniu 40 roku życia koniecznie zrób mammografię. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Sposoby badania piersi:

- Ruchy w kształcie koncentrycznych okręgów – badanie rozpoczyna się od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym małe kółka prostopadle do kierunku ruchu, i przesuwając się ruchem spiralnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki. W ten sposób zbadany zostanie cały gruczoł piersiowy.
- Ruchy promieniste – należy podzielić pierś podobnie do tarczy zegara i przesuwać dłoń od brodawki w kierunku godziny 12, a następnie 1, 2, 3 itd., zataczając niewielkie koła aż zostanie zbadana cała pierś.
- Ruchy góra – dół – w celu badania, pierś dzieli się na wąskie pionowe paski, a następnie kieruje się ruch ręki na przemian do góry i do dołu zataczając małe koła. W ten sposób bada się dokładnie całą pierś.

Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.