Ty też możesz być żywym dawcą nerki

Przeszczep nerki jest jedyną alternatywą dla chorego przed trwającymi wiele godzin dziennie dializami. Fot. Archiwum

Najlepszą metodą leczenia pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek jest przeszczepienie nerki. Najkorzystniejszy dla biorcy jest przeszczep od dawcy żywego.

– Zalety przeszczepienia nerki od dawcy żywego są oczywiste: biorca nie czeka na przeszczep, otrzymuje dobrą nerkę od zdrowej osoby po bardzo szczegółowych badaniach, zabieg operacyjny jest zaplanowany i ma miejsce wówczas gdy zarówno dawca jak biorca są dobrze do niego przygotowani – mówi dr Wacław Bentkowski, ordynator oddziału nefrologii i dializoterapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

Żywym dawcą nerki może być każda zdrowa (na ciele i umyśle) osoba. Warunkiem koniecznym jest tylko bezinteresowna motywacja, bo oddanie nerki jest bezpłatne, a jakiekolwiek próby sprzedawania narządu są niezgodne z prawem.

Ważne więzi emocjonalne
Żywym dawcą nerki może zostać krewny w linii prostej (dziadkowie, rodzice, dzieci, wnuki) oraz rodzeństwo, osoba przysposobiona, małżonek. Pozostali chętni (dalsza rodzina, przyjaciele) muszą uzyskać zgodę sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu dawcy na pobranie narządu. Zgodę na przeszczep wyraża też komisja etyczna.

Jeśli w rodzinie lub wśród przyjaciół jest kilku kandydatów na dawcę, wówczas wybiera się osobę o największej zgodności antygenów HLA, które mogą mieć korzystny wpływ na odległe przeżycie nerki przeszczepionej. Jeśli u dwóch dawców stwierdza się taką sama zgodność z biorcą, wybiera się osobę starszą, gdyż osoba młodsza może pozostać dawcą w późniejszym terminie, w sytuacji gdy pierwsza przeszczepiona nerka będzie źle funkcjonować. Ponadto w pierwszej kolejności rozważane są osoby spokrewnione, ich kandydaturę przedkłada się nad dawcami niespokrewnionymi.

Kwalifikacja kandydatów odbywa się etapami
Etap I to badanie wstępne: oznaczenie grupy krwi, podstawowe badania morfologiczne, biochemiczne, serologiczne krwi oraz moczu, badania obrazowe: RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej z oceną układu moczowego, pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Etap II obejmuje wizytę ambulatoryjną w Punkcie Konsultacyjnym Instytutu Transplantologii, w trakcie której przeprowadza się: rozmowę oceniającą relacje pomiędzy kandydatem na dawcę i potencjalnym biorcą (stopień pokrewieństwa, związek emocjonalny), a także motywację do oddania narządu; wywiad dotyczący przebytych i aktualnych chorób, zabiegów operacyjnych, przyjmowanych leków; badanie przedmiotowe (masa ciała, wzrost, BMI, ciśnienie tętnicze krwi, ocena układu krążenia, oddechowego, układu pokarmowego, nerwowego).

Etap III wiąże się z koniecznością dwu lub trzydniowego pobytu w szpitalu, podczas którego wykonywane są: rozszerzone badania wirusologiczne (w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C, ludzkim wirusem niedoboru odporności – HIV, cytomegalii, Epstain-Barr), rozszerzone badania laboratoryjne krwi i moczu, badania kardiologiczne – EKG, Holter ciśnieniowy, ECHO serca, konsultacja okulistyczna, badania czynnościowe i obrazowe nerek: scyntygrafia dynamiczna nerek, która ocenia osobno każdą z nerek, co pozwala działać zgodnie z zasadą, aby zawsze lepszą nerkę zostawić dawcy, wielorzędowa tomografia komputerowa w celu precyzyjnego ocenienia układu tętniczego i żylnego nerek, budowy nerek i ich czynność; to badanie jest podpowiedzią techniczną dla chirurgów, pozwala zaplanować zabieg o najmniejszym ryzyku i największej szansie powodzenia, konsultacja psychologa.

Warto wiedzieć
** Przeprowadzenie procedury kwalifikacyjnej potencjalnego dawcy nerki nie zobowiązuje do oddania narządu. Może się on w każdej chwili wycofać z dalszych badań czy pobrania nerki, bez żadnych z tego powodu konsekwencji.

** Na Podkarpaciu na żyje 3 pacjentów z przeszczepioną nerką od żywego dawcy.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
wakacjowicz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wakacjowicz
Gość
wakacjowicz

Najtansza wycieczka na wymiane nerki jest do Indi.